Chcesz zgłosić szkodę w związku z powodzią lub deszczami nawalnymi? Sprawdź, jak to zrobić.
Pierwsze, ważne kroki w zawodzie fizjoterapeuty. Co zrobić, aby zawód pozostał pasją i sposobem na życie?

Przyszłościowy, zapewniający satysfakcję i pełen możliwości – taki według analiz i badań jest zawód fizjoterapeuty. Co zrobić, aby w wirze pracy i w zderzeniu z trudnymi pacjentami nie stracić serca do wykonywanego zawodu? Przede wszystkim tak samo, jak o pacjenta, należy dbać o siebie!
Młodzi adepci sztuki fizjoterapii, którzy wchodzą na rynek pracy jako fizjoterapeuci, nie muszą obawiać się braku etatu. W tegorocznej edycji „Barometru zawodów”1, zawód fizjoterapeuty znalazł się w rankingu „nowe zawody deficytowe”. To zawód, który daje wiele satysfakcji. Ten czynnik podkreślają fizjoterapeuci nawet z wieloletnim stażem pracy, którzy mogliby odczuwać już syndromy wypalenia zawodowego. W końcu to specjalizacja, która pozwala na pracę w kraju, jak i za granicą, w placówkach medycznych czy też na własną rękę.
Jednocześnie zawód fizjoterapeuty nie jest pozbawiony wad, takich jak przeciętne płace, trudni pacjenci, duży wysiłek fizyczny dla organizmu.
Aby utrzymać zainteresowanie i satysfakcję z wykonywanego zawodu, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, zwłaszcza na początku przygody z fizjoterapią.
1 – Korzystne zatrudnienie. Z badania „Satysfakcja Zawodowa Polaków 2018”2 wynika, że najbardziej zadowoloną grupą zawodową są pracownicy, którzy posiadają własną działalność gospodarczą i pracują na kontrakcie z jedną firmą lub są zatrudnieni jako pracownik etatowy. Trzeba mieć jednak świadomość, że w zawodzie fizjoterapeuty forma zatrudnienia jest szczególnie ważna, bo zależy od niej stopień odpowiedzialności za wyrządzone szkody. – Fizjoterapeuci, jako pracownicy etatowi ponoszą odpowiedzialność za szkody wyrządzone pracodawcy do wysokości trzech wynagrodzeń. Z kolei osoby pracujące na umowie zlecenie ponoszą odpowiedzialność do pełnej wysokości – informuje Andrzej Twardowski, dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC w Towarzystwie Ubezpieczeń INTER Polska. Oznacza to, że pracując zwłaszcza na umowę zlecenie, ubezpieczenie OC dobrowolne ma kluczową wartość. W sytuacji kryzysowej, która może zdarzyć się także na początku zawodowej ścieżki, takie OC jest realnym wsparciem.
2 – Rozwój. Rozpoczynając swoją drogę zawodową fizjoterapeuty, warto pamiętać o potrzebie ciągłego podnoszenia kompetencji zawodowych: twardych – związanych bezpośrednio z wykonywaniem zabiegów, jak i miękkich – które przydają się w budowaniu relacji na linii fizjoterapeuta-pacjent. Fizjoterapeuci, którzy zdecydują się na własną praktykę, muszą być także na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami, które zobowiązują ich np. do odpowiedniego przetrzymywania danych osobowych pacjentów. Słowem wykonując zawód fizjoterapeuty, trzeba znaleźć czas na szkolenia, konferencje i debaty. Spotkania z innymi specjalistami z branży pozwalają na wymianę doświadczeń i pogłębianie wiedzy.
3 – Bezpieczeństwo. Zawód fizjoterapeuty wymaga empatycznego podejścia do pacjentów. Mimo to, należy mieć świadomość, że coraz częściej zdarzają się przypadki agresji pacjentów. Z badania dot. opinii personelu medycznego3 na temat agresywnych zachowań pacjentów wynika, że aż 99,1 proc. badanych zetknęło się z agresją w swojej pracy zawodowej. Warto wówczas znać swoje prawa, w tym prawo do odstąpienia od leczenia. „Lekarz ma obowiązek dostatecznie wcześnie uprzedzić o tym pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego bądź opiekuna faktycznego i wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w podmiocie leczniczym, jak również uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej. Wszystkie powyższe przesłanki powinny być spełnione łącznie, by móc mówić o prawidłowym odstąpieniu od leczenia. Za dostatecznie wczesne uprzedzenie należy uznać takie, które daje pacjentowi możliwość kontynuacji leczenia u innego lekarza bez negatywnych następstw dla jego stanu zdrowia” – czytamy w dokumencie „Prawa lekarza w postępowaniu z pacjentem agresywnym”4. Nie zawsze jednak fizjoterapeuta ma szansę odmówić leczenia, bo agresja zazwyczaj następuje w wyniku impulsu. – Uwzględniając trudne realia pracy fizjoterapeutów, w ofercie ubezpieczeniowej pojawiła się polisa INTER Ochrona HIV/WZW, którą można rozszerzyć o jedyną na rynku Klauzulę Agresji Pacjenta. Jest to świadczenie dla fizjoterapeutów, którzy padli ofiarą agresji pacjenta podczas wykonywania czynności zawodowych. Warunkiem wypłaty środków jest zgłoszenie ataku na policję i poddanie się przez ubezpieczonego obdukcji lekarskiej – mówi Andrzej Twardowski, dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC w Towarzystwie Ubezpieczeń INTER Polska. Po wykonaniu tych czynności osoba ubezpieczona otrzyma jednorazowe świadczenie pieniężne.
4 – Work-life balance. Chęć budowania bazy klientów, zdobywania doświadczenia i lepszych zarobków sprawia, że fizjoterapeuci pracują w przychodni lub szpitalu, ale dorabiają w kilku miejscach np. SPA. Na jednej z konferencji podczas prezentowania badań dot. zarobków fizjoterapeutów prof. dr hab. n. med. Maciej Krawczyk, prezes KIF powiedział: „Żeby zapewnić minimum niezbędne do przeżycia dla siebie i rodziny, fizjoterapeuta musi pracować na blisko półtora etatu, w więcej niż jednym miejscu pracy. Nic dziwnego, że jest przemęczony i sfrustrowany”. Osoby rozpoczynające pracę w zawodzie fizjoterapeuty muszą więc pamiętać, aby w pogoni za pracą, nie zapomnieć o zasadzie work-life balance, która chroni przed wypaleniem zawodowym i pracoholizmem. Ta zasada łączy się niejako z punktem piątym.
5 – Dbałość o kondycję fizyczną i psychiczną. Startując w zawodzie fizjoterapeuty należy pamiętać, że szczególnie ważne jest utrzymanie organizmu w dobrej kondycji. Z badania „Wiedza studentów fizjoterapii Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku na temat sprawności fizycznej i zdrowego stylu życia”5 wynika, że w grupie przebadanych studentów 50 studentów stacjonarnych (74,63 proc.) i 64 studentów niestacjonarnych (68,09 proc) prowadziło czynny styl życia m.in. uprawiało różne sporty, spacerowało.
Dodatkowo spytano studentów, jakie formy sportów byłyby dla nich atrakcyjne w czasie studiów. 84 ankietowanych (52,17 proc.) wybrało gry zespołowe, 51 (31,68 proc.) – formy siłowe, a 74 (45,96 proc.) – formy wytrzymałościowe. Wśród odpowiedzi studenci wymieniali basen, aqua aerobik, gimnastykę artystyczną, fitness, lekkoatletykę i siłownię. Badacze podkreślali jednak, że studenci prowadzą niewystarczająco zdrowy styl życia. Towarzyszy im stres, a także używki. Przywołali badania z 2015 roku przeprowadzone na studentach kierunku fizjoterapia oraz kierunku lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wynikało z nich, że tylko 63 proc. z nich jest aktywna ruchowo.
Wyniki te powinny być ostrzeżeniem dla osób, które wchodzą do zawodu fizjoterapeuty. Chcąc się w nim utrzymać, rozwijać i pracować, należy dbać o kondycję fizyczną i psychiczną. To jedyna możliwość wieloletniej, bezpiecznej i wykonywanej z satysfakcja pracy w zawodzie fizjoterapeuty.
Źródła:
1. Wojewódzki Urząd Pracy, „Barometr zawodów 2019”, Kraków, 2019 rok
2. Sedlak&Sedlak, „Satysfakcja Zawodowa Polaków 2018”, Kraków 2018
3. Zakład Pielęgniarstwa Klinicznego, Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa, Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum „Opinie personelu medycznego na temat agresywnych zachowań pacjentów”, Kraków, 2015 rok
4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, „Prawa lekarza w postępowaniu z pacjentem agresywnym”, 2017
5. Wydział Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu, Wyższa Szkoła Zarządzania w Gdańsku , „Wiedza studentów fizjoterapii Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku na temat sprawności fizycznej i zdrowego stylu życia”, 2017
Chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź: ubezpieczenia.interpolska.pl
Polacy cenią bezpieczeństwo dla siebie i rodziny. Jak je zapewniają?
- AIDS (1)
- Rodzaj umowy (10)
- pomoc psychologa (4)
- cukrzyca (3)
- Izba Lekarska (1)
- zniesławienie (1)
- Naruszenie praw pacjenta (18)
- odszkodowanie (13)
- Ubezpieczenie studenta (17)
- NIL (1)
- hejt (7)
- Praktyki studenckie (10)
- błąd medyczny (23)
- ubezpieczenie mienia (2)
- Komunikacja z pacjentem (3)
- Dentysta (26)
- Dobrowolne Ubezpieczenie OC (13)
- Ochrona Prawna dla Podmiotów Leczniczych (5)
- ubezpieczenie nieruchomości (4)
- Case study (17)
- Lekarz rezydent (8)
- OC Obowiązkowe (12)
- Ubezpieczenie na życie (13)
- Ochrona Prawna (45)
- Poradnik ubezpieczeniowy (17)
- NNW (13)
- ochrona sprzętu medycznego (2)
- Ubezpieczenie nieruchomości dla lekarza (7)
- Ubezpieczenie turystyczne (17)
- Ubezpieczenie indywidualne (4)
- Choroby zawodowe (1)
- Assistance medyczny (9)
- regres ubezpieczeniowy (2)
- Ochrona Zdrowia (58)
- Ekspert INTER (15)
- Stażysta (22)
- Grupowe ubezpieczenie na życie (4)
- Suma gwarancyjna (21)
- Ratownik Medyczny (36)
- Zabezpieczenie dochodu (11)
- Wolontariat (1)
- Zabezpieczenie finansowe lekarza (6)
- Telemedycyna (6)
- Inny Zawód Medyczny (33)
- odpowiedzialność cywilna (32)
- CHUK (1)
- ochrona farmaceutów (2)
- Ochrona HIV/WZW (12)
- OC Podmiotu Leczniczego (46)
- OC Zawodowe (17)
- Dermatoskopia (1)
- OC apteki (2)
- Agresywny pacjent (25)
- Lekarz (103)
- Psychoterapeuta (2)
- Znamiona (1)
- ubezpieczenie położnej (6)
- pomoc psychologiczna (6)
- Pielęgniarka i Położna (51)
- Psycholog (2)
- Profilaktyka zdrowia (17)
- ochrona prawna lekarza (14)
- ubezpieczenie szczepionek (2)
- Ochrona Majątku (24)
- Dokumentacja medyczna (6)
- Wypalenie Zawodowe (1)
- ubezpieczenie pielęgniarki (5)
- ubezpieczenie leków (1)
- Ubezpieczenie dla firm (45)
- Dyżur (5)
- COVID19 (18)
- Ubezpieczenie majątku podmiotu leczniczego (4)
- Ubezpieczenie medyczne (2)
- Fizjoterapeuta (68)
- Postępowanie poekspozycyjne (1)
- Eksperyment Medyczny (1)
- pomoc dietetyka (3)
- roszczenie pacjenta (16)
Poznaj naszą ofertę
Zamów rozmowę-
Nowość w ofercie!
Lekarz
Ubezpieczenia zawodowe dedykowane dla lekarzy, które zabezpieczą przed finansowymi konsekwencjami błędów medycznych. W ofercie: OC, Ochrona Prawna, Ekspozycja na HIV/WZW.
LekarzSprawdź szczegóły -
Lekarz Dentysta
Oferta ubezpieczeń z OC, Ochroną Prawną, Ekspozycją na HIV/WZW wraz z dodatkowymi klauzulami specjalnie dla zawodu dentysty (np. Stomatologiczna medycyna estetyczna).
Lekarz dentystaSprawdź szczegóły -
Pielęgniarka i Położna
Zabezpieczenie wszystkich sfer życia zawodowego dla Pielęgniarek i Położnych – od OC po Ochronę prawną i Ekspozycję na HIV/WZW.
PielęgniarkaSprawdź szczegóły -
Fizjoterapeuta
Oferta dostosowana do realiów i wyzwań pracy Fizjoterapeuty, a także do rodzaju udzielanych świadczeń i formy wykonywania zawodu.
FizjoterapeutaSprawdź szczegóły -
Ratownik Medyczny
Ubezpieczenia przygotowane specjalnie dla Ratowników Medycznych i Ratowników Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Ochrona w życiu zawodowym i prywatnym.
Ratownik MedycznySprawdź szczegóły -
Lekarz Stażysta
Ubezpieczenie dla lekarzy rozpoczynjących pracę w zawodzie Lekarza i są na stażu dopasowaliśmy ofertę - od OC Dobrowolnej po Ochronę Prawą Ekspozycję HIV/WZW.
Lekarz StażystaSprawdź szczegóły -
Diagnosta Laboratoryjny
Ochrona ubezpieczeniowa dopasowana do zawodu Diagnosty: OC – w zależności od formy wykonywania zawodu, Ochrona prawna, ochrona HIV/WZW.
Diagnosta LaboratoryjnySprawdź szczegóły
-
Dom i mieszkanie dla lekarzy i lekarzy dentystów
Ubezpieczenie nieruchomości od wszystkich ryzyk, zawierające m.in.: bezgotówkową organizację remontu, naprawę sprzętu, dedykowanego opiekuna szkody.
Lekarz NieruchomościSprawdź szczegóły -
Dom i mieszkanie dla medyków
Ubezpieczenie domu lub mieszkania dla przedstawicieli zawodów medycznych z możliwością rozszerzenia o klauzulę Agresji Pacjenta.
Dom i mieszkanie dla medykówSprawdź szczegóły -
Dom i mieszkanie
INTER Lokum to kompleksowe ubezpieczenie domu lub mieszkania z możliwością wyboru między ubezpieczeniem od wszystkich ryzyk (All Risk) lub tylko od wybranych.
Dom i mieszkanie
Sprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie podróży INTER Tour 365
Ubezpieczenie podróży na cały rok, na cały świat, dla wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych i studentów.
Ubezpieczenie podróżySprawdź szczegóły
-
Terminowe ubezpieczenia na życie
Wsparcie finansowe i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych.
Terminowe ubezpieczenia na życieSprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie życia i zdrowia
Ubezpieczenie dopasowane do specyfiki wykonywanego zawodu medycznego.
Inter Medyk Life
Ochrona ubezpieczeniowa dla Ciebie i bliskich.
Pakiet Assistance.Sprawdź szczegóły -
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne INTER Vision zapewni Ci dostęp do opieki medycznej na najwyższym poziomie, w komfortowych warunkach i w dogodnym dla Ciebie terminie.
Pakiet VISION w Ofercie IndywidualnejSprawdź szczegóły
-
Podmiot Leczniczy
Ubezpieczenia dedykowane Podmiotom leczniczym. W zakresie: OC, Asysta i Ochrona Prawna, Ekspozycja na HIV/WZW z NNW.
Podmiot LeczniczySprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie Eksperymentu Medycznego
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla podmiotów przeprowadzających lecznicze lub badawcze eksperymenty medyczne.
Eksperyment medycznySprawdź szczegóły -
INTER Partner dla Medycyny
Ubezpieczenie majątkowe INTER Partner dla podmiotu leczniczego, praktyki i aptek. Możliwość wyboru między kompleksowym pakietem a ubezpieczeniem wybranych ryzyk.
INTER Partner dla Medycyny
Sprawdź szczegóły -
INTER Grupa Plus
Grupowe ubezpieczenie na życie INTER Grupa Plus jest dedykowane dla firm o różnej strukturze i wielkości. Szeroki zakres świadczeń połączony z assistance medycznym.
INTER Grupa PlusSprawdź szczegóły
-
Ubezpieczenie Studentów Kierunków Medycznych
Ubezpieczenie dla studentów kierunków medycznych: OC za szkody wyrządzone innym lub w ich mieniu oraz ochrona HIV/WZW z NNW.
StudentSprawdź szczegóły