Chcesz zgłosić szkodę w związku z powodzią lub deszczami nawalnymi? Sprawdź, jak to zrobić.
Bezpieczny, w pracy i w życiu osobistym. Oto 7 wyróżników zawodu fizjoterapeuty

Czy Fizjoterapeuta mający wymagane umiejętności, dobrą opinię i stałych pacjentów, może czuć zawodową stabilizację? Jak można zwiększyć bezpieczeństwo w zawodzie Fizjoterapeuty stosując się do przepisów prawa, podnosząc kompetencje i korzystając z ochrony przewidzianej dla fizjoterapeuty?
1. Konieczne uprawnienia i rejestracja
Fizjoterapeuci stanowią liczną grupę zawodową. Obecnie specjaliści fizjoterapii, działający na własną rękę, są zobowiązani do realizacji ustawowego obowiązku. Do 31 października, każdy z Nich, który prowadzi działalność gospodarczą, ma obowiązek rejestracji praktyki zawodowej. Po tym terminie, bez wpisu do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów, nie będzie można prowadzić działalności.
Fizjoterapeuci, którzy dopiero planują otwarcie własnego gabinetu, podczas rejestracji praktyk muszą wpisać datę rozpoczęcia działalności leczniczej. Jednym słowem muszą wskazać datę zgodną z terminem otwarcia gabinetu. Należy również pamiętać, że KIF na wydanie zaświadczenia o wpisie do Rejestru Praktyk Zawodowych ma 30 dni od daty wpływu kompletnego wniosku.
Osoby, które nie dokonałyby wpisu, a wykonywałyby po 31 października zawód Fizjoterapeuty, złamałyby prawo, tym samym narażałyby siebie i pacjentów.
2. Jeden specjalista, pracujący w kilku miejscach
Fizjoterapeuci pracują w różnych miejscach, a tym samym zatrudnieni są na różnych umowach. Pracują na etatach, umowach zlecenie albo na własny rachunek. Aż 18,9 proc. fizjoterapeutek pracuje w 2 miejscach, 5,3 proc. – w trzech, a 1,2 proc. kobiet pracuje aż u czterech pracodawców. Mężczyźni w zawodzie fizjoterapeuty, jeszcze częściej, mają w swoich umowach wiele przychodni, szpitali, spa – z którymi współpracują. W 28 proc. – są to dwa miejsca, 11,3 proc. – trzy, a 3,2 proc. aż cztery. Tylko 57,5 proc. fizjoterapeutów i 72,5 proc. fizjoterapeutek pracuje w jednym miejscu.
Co ważne, w zależności od typu posiadanej umowy, należy pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu. Przykładowo, każdy fizjoterapeuta posiadający własną działalność gospodarczą musi wykupić ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie różni się wysokością sumy gwarancyjnej, w zależności od formy prowadzenia działalności. Fizjoterapeuci jako praktyka fizjoterapeutyczna potrzebują minimum 30.000 euro na jedno i 150.000 euro na wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia. Także pracując na umowie o pracę lub zleceniu, fizjoterapeuta odpowiada za szkody. Jako pracownik etatowy ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone pracodawcy do wysokości trzech wynagrodzeń. Pracując na zlecenie – ponosi odpowiedzialność do pełnej wysokości szkody.
– Brak odpowiedniej polisy to zagrożenie dla stabilizacji w życiu zawodowym, ale również w życiu osobistym. Konieczność poniesienia odpowiedzialności materialnej z pewnością byłaby wielkim obciążeniem psychicznym i ekonomicznym. Warto zabezpieczać się na wypadek sytuacji, które mogą się wydarzyć nawet najbardziej profesjonalnemu fizjoterapeucie – mówi Andrzej Twardowski, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC w INTER Polska.
3. Szkolenia nieobowiązkowe, ale zalecane
Choć nie zawsze, istnieje prawny obowiązek ubezpieczenia prowadzonego zawodu, nie zwalnia to odpowiedzialnych specjalistów z działania i dążenia do zapewnienia sobie i pacjentom skutecznej i kompleksowej ochrony. Tak jest w przypadku podnoszenia kompetencji zawodowych. Na stronie KIF czytamy, że „w obecnym stanie prawnym ustawa o zawodzie fizjoterapeuty nie przewiduje obowiązku doskonalenia zawodowego. Ciągłe Doskonalenie Zawodowe jest fakultatywne, a więc fizjoterapeuta nie poniesie konsekwencji w ramach odpowiedzialności zawodowej”. Mimo to KIF zaleca podnoszenie kwalifikacji zawodowych w celu podnoszenia jakości udzielanych świadczeń i zwiększania bezpieczeństwa pacjentów.
Podnoszenie kompetencji pozwala także nadążać za zmieniającym się rynkiem zawodowym i potrzebami społecznymi. Szkolenia i certyfikaty to także element budowania pozycji i wizerunku własnej osoby w środowisku zawodowym.
4. Ubezpieczeni na wypadek agresji pacjenta
W ostatnich latach pracownicy medyczni, pracujący w szpitalach, przychodniach, ale i prywatnych gabinetach przyznają, że stykają się z agresywnymi pacjentami. W analizie „Problem agresji pacjentów – próba diagnozy, poszukiwanie rozwiązań”2 czytamy, że wielu pacjentów zmieniło stosunek do pracowników medycznych i traktuje ich „wyłącznie jako specjalistów od określonych usług”. Poza tym – co podkreśla autor – osoby leczone mają coraz więcej oczekiwań i żądań, którym nierzadko towarzyszy agresja słowna i fizyczna.
– O problemie nasilającej się agresji pacjentów wiemy z analiz, badań, ale i z rozmów z pracownikami służby ochrony zdrowia. Wciąż, wielu z nich nie reaguje, nie wzywa policji, nie wyciąga konsekwencji wobec niewłaściwych zachowań pacjentów. Chcąc przyczynić się do walki ze zjawiskiem przemocy, wprowadziliśmy polisę z Klauzulą Agresji Pacjenta. Fizjoterapeuta, który wykupi odpowiednią polisę, może liczyć na nasze wsparcie. Musi jednak zareagować, zrobić obdukcję i wezwać policję. To ważne, aby reagować – mówi Andrzej Twardowski, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC INTER Polska.
5. Ryzyko zakażenia i przeciwdziałanie
Chcąc bezpiecznie wykonywać pracę, fizjoterapeuci muszą mieć pełną świadomość zagrożeń. Te dzielą się na czynniki mogące powodować wypadki, czynniki fizyczne, czynniki chemiczne i płyny, biologiczne oraz ergonomiczne. Aż 100 proc. studentów uznało, że bardzo niebezpiecznym czynnikiem w ich przyszłej pracy może być pole magnetyczne, 95 proc. wskazało na śliską podłogę i ryzyko upadku, tyle samo relacje w zespole – wynika z badań „Ryzyko zawodowe w pracy fizjoterapeuty w ocenie studentów. Rozprawy Społeczne”3. Aż 91 proc. badanych stwierdziło, że ryzykiem biologicznym w pracy fizjoterapeuty są płyny ustrojowe, wydzieliny, wydaliny pacjenta: w tym bakterie i wirusy (HIV, WZW).
– Od wielu ryzyk, w tym tych biologicznych, można się ubezpieczyć. Dobrze, że młodzi fizjoterapeuci mają pełną świadomość tego, że są w grupie wysokiego ryzyka, jeśli chodzi o zarażenie wirusami HIV i WZW. W momencie zachorowania liczy się czas, właściwe badania i szybko podane leki. Polisa, którą przygotowaliśmy dla fizjoterapeutów, zawiera wszystkie te elementy kompleksowego wsparcia – mówi Andrzej Twardowski, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC INTER Polska.
6. Przerwa w pracy
W przypadku fizjoterapeutów, sporym ryzykiem jest także kontuzja, w wyniku której specjalista musi zrobić przerwę w pracy. Jeśli prowadzi własną działalność gospodarczą, to np. w czasie leczenia złamanej ręki, traci źródło utrzymania. Obowiązkowe OC w żaden sposób nie ratuje finansów fizjoterapeuty. Tylko ubezpieczenie się od utraty przychodów, wskutek nieszczęśliwego wypadku, daje taką „poduszkę powietrzną”. Warto przygotować się i na taki scenariusz.
7. Zawód zaufania publicznego
Od wielu lat fizjoterapeuci walczą o uznanie ich trudu, kwalifikacji i kompetencji. Nie chcą aby traktować ich jako masażystów. Przełomowy w tych dążeniach okazał się rok 2018, w którym każdy, kto chciał wykonywać zawód fizjoterapeuty musiał mieć prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty wydane przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Tym samym, zawód fizjoterapeuty stał się zawodem zaufania publicznego. Takie wyróżnienie zobowiązuje. – Fizjoterapeuci chcą oferować usługi na wysokim poziomie, prowadzić bezpieczne gabinety, a poza tym mieć pewność realnej ochrony – mówi Andrzej Twardowski z INTER Polska. – Wspomagamy ich w tych działaniach – dodaje.
Źródła:
1, Kantar, Krajowa Izba Fizjoterapeutów, Wyniki badania „Polski fizjoterapeuta”, 2019 rok
2. Zakład Prawa Medycznego, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Łódź, Polska. Kierownik Zakładu: dr hab. n. praw. Rafał Kubiak, „Problem agresji pacjentów – próba diagnozy, poszukiwanie rozwiązań”, 2016
3. Nieścioruk, S., Rutkowska, E.”Ryzyko zawodowe w pracy fizjoterapeuty w ocenie studentów. Rozprawy Społeczne, 12(3), 73-78, 2018
- AIDS (1)
- Rodzaj umowy (10)
- pomoc psychologa (4)
- cukrzyca (3)
- Izba Lekarska (1)
- zniesławienie (1)
- Naruszenie praw pacjenta (18)
- odszkodowanie (13)
- Ubezpieczenie studenta (17)
- NIL (1)
- hejt (7)
- Praktyki studenckie (10)
- błąd medyczny (23)
- ubezpieczenie mienia (2)
- Komunikacja z pacjentem (3)
- Dentysta (26)
- Dobrowolne Ubezpieczenie OC (13)
- Ochrona Prawna dla Podmiotów Leczniczych (5)
- ubezpieczenie nieruchomości (4)
- Case study (17)
- Lekarz rezydent (8)
- OC Obowiązkowe (12)
- Ubezpieczenie na życie (13)
- Ochrona Prawna (45)
- Poradnik ubezpieczeniowy (17)
- NNW (13)
- ochrona sprzętu medycznego (2)
- Ubezpieczenie nieruchomości dla lekarza (7)
- Ubezpieczenie turystyczne (17)
- Ubezpieczenie indywidualne (4)
- Choroby zawodowe (1)
- Assistance medyczny (9)
- regres ubezpieczeniowy (2)
- Ochrona Zdrowia (58)
- Ekspert INTER (15)
- Stażysta (22)
- Grupowe ubezpieczenie na życie (4)
- Suma gwarancyjna (21)
- Ratownik Medyczny (36)
- Zabezpieczenie dochodu (11)
- Wolontariat (1)
- Zabezpieczenie finansowe lekarza (6)
- Telemedycyna (6)
- Inny Zawód Medyczny (33)
- odpowiedzialność cywilna (32)
- CHUK (1)
- ochrona farmaceutów (2)
- Ochrona HIV/WZW (12)
- OC Podmiotu Leczniczego (46)
- OC Zawodowe (17)
- Dermatoskopia (1)
- OC apteki (2)
- Agresywny pacjent (25)
- Lekarz (103)
- Psychoterapeuta (2)
- Znamiona (1)
- ubezpieczenie położnej (6)
- pomoc psychologiczna (6)
- Pielęgniarka i Położna (51)
- Psycholog (2)
- Profilaktyka zdrowia (17)
- ochrona prawna lekarza (14)
- ubezpieczenie szczepionek (2)
- Ochrona Majątku (24)
- Dokumentacja medyczna (6)
- Wypalenie Zawodowe (1)
- ubezpieczenie pielęgniarki (5)
- ubezpieczenie leków (1)
- Ubezpieczenie dla firm (45)
- Dyżur (5)
- COVID19 (18)
- Ubezpieczenie majątku podmiotu leczniczego (4)
- Ubezpieczenie medyczne (2)
- Fizjoterapeuta (68)
- Postępowanie poekspozycyjne (1)
- Eksperyment Medyczny (1)
- pomoc dietetyka (3)
- roszczenie pacjenta (16)
Poznaj naszą ofertę
Zamów rozmowę-
Nowość w ofercie!
Lekarz
Ubezpieczenia zawodowe dedykowane dla lekarzy, które zabezpieczą przed finansowymi konsekwencjami błędów medycznych. W ofercie: OC, Ochrona Prawna, Ekspozycja na HIV/WZW.
LekarzSprawdź szczegóły -
Lekarz Dentysta
Oferta ubezpieczeń z OC, Ochroną Prawną, Ekspozycją na HIV/WZW wraz z dodatkowymi klauzulami specjalnie dla zawodu dentysty (np. Stomatologiczna medycyna estetyczna).
Lekarz dentystaSprawdź szczegóły -
Pielęgniarka i Położna
Zabezpieczenie wszystkich sfer życia zawodowego dla Pielęgniarek i Położnych – od OC po Ochronę prawną i Ekspozycję na HIV/WZW.
PielęgniarkaSprawdź szczegóły -
Fizjoterapeuta
Oferta dostosowana do realiów i wyzwań pracy Fizjoterapeuty, a także do rodzaju udzielanych świadczeń i formy wykonywania zawodu.
FizjoterapeutaSprawdź szczegóły -
Ratownik Medyczny
Ubezpieczenia przygotowane specjalnie dla Ratowników Medycznych i Ratowników Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Ochrona w życiu zawodowym i prywatnym.
Ratownik MedycznySprawdź szczegóły -
Lekarz Stażysta
Ubezpieczenie dla lekarzy rozpoczynjących pracę w zawodzie Lekarza i są na stażu dopasowaliśmy ofertę - od OC Dobrowolnej po Ochronę Prawą Ekspozycję HIV/WZW.
Lekarz StażystaSprawdź szczegóły -
Diagnosta Laboratoryjny
Ochrona ubezpieczeniowa dopasowana do zawodu Diagnosty: OC – w zależności od formy wykonywania zawodu, Ochrona prawna, ochrona HIV/WZW.
Diagnosta LaboratoryjnySprawdź szczegóły
-
Dom i mieszkanie dla lekarzy i lekarzy dentystów
Ubezpieczenie nieruchomości od wszystkich ryzyk, zawierające m.in.: bezgotówkową organizację remontu, naprawę sprzętu, dedykowanego opiekuna szkody.
Lekarz NieruchomościSprawdź szczegóły -
Dom i mieszkanie dla medyków
Ubezpieczenie domu lub mieszkania dla przedstawicieli zawodów medycznych z możliwością rozszerzenia o klauzulę Agresji Pacjenta.
Dom i mieszkanie dla medykówSprawdź szczegóły -
Dom i mieszkanie
INTER Lokum to kompleksowe ubezpieczenie domu lub mieszkania z możliwością wyboru między ubezpieczeniem od wszystkich ryzyk (All Risk) lub tylko od wybranych.
Dom i mieszkanie
Sprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie podróży INTER Tour 365
Ubezpieczenie podróży na cały rok, na cały świat, dla wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych i studentów.
Ubezpieczenie podróżySprawdź szczegóły
-
Terminowe ubezpieczenia na życie
Wsparcie finansowe i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych.
Terminowe ubezpieczenia na życieSprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie życia i zdrowia
Ubezpieczenie dopasowane do specyfiki wykonywanego zawodu medycznego.
Inter Medyk Life
Ochrona ubezpieczeniowa dla Ciebie i bliskich.
Pakiet Assistance.Sprawdź szczegóły -
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne INTER Vision zapewni Ci dostęp do opieki medycznej na najwyższym poziomie, w komfortowych warunkach i w dogodnym dla Ciebie terminie.
Pakiet VISION w Ofercie IndywidualnejSprawdź szczegóły
-
Podmiot Leczniczy
Ubezpieczenia dedykowane Podmiotom leczniczym. W zakresie: OC, Asysta i Ochrona Prawna, Ekspozycja na HIV/WZW z NNW.
Podmiot LeczniczySprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie Eksperymentu Medycznego
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla podmiotów przeprowadzających lecznicze lub badawcze eksperymenty medyczne.
Eksperyment medycznySprawdź szczegóły -
INTER Partner dla Medycyny
Ubezpieczenie majątkowe INTER Partner dla podmiotu leczniczego, praktyki i aptek. Możliwość wyboru między kompleksowym pakietem a ubezpieczeniem wybranych ryzyk.
INTER Partner dla Medycyny
Sprawdź szczegóły -
INTER Grupa Plus
Grupowe ubezpieczenie na życie INTER Grupa Plus jest dedykowane dla firm o różnej strukturze i wielkości. Szeroki zakres świadczeń połączony z assistance medycznym.
INTER Grupa PlusSprawdź szczegóły
-
Ubezpieczenie Studentów Kierunków Medycznych
Ubezpieczenie dla studentów kierunków medycznych: OC za szkody wyrządzone innym lub w ich mieniu oraz ochrona HIV/WZW z NNW.
StudentSprawdź szczegóły