Chcesz zgłosić szkodę w związku z powodzią lub deszczami nawalnymi? Sprawdź, jak to zrobić.
Case study INTER: Odpowiedzialność cywilna lekarza w zależności od formy wykonywania zawodu

W tym artykule przedstawimy dwa przypadki dotyczące odpowiedzialności cywilnej, w których lekarz popełnił błąd medyczny i roszczenia pacjenta zostały uznane. Dla przypomnienia, błąd medyczny to czyn lub zaniechanie sprzeczne z wiedzą i praktyką medyczną, dostępną dla danego lekarza. Aby mówić o błędzie medycznym, należy ustalić winę (zazwyczaj nieumyślną), ujemny skutek w postaci naruszenia lub narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia oraz związek przyczynowo-skutkowy.
Sytuacje te różnią się źródłem odpowiedzialności (błąd medyczny i brak skutecznej zgody na zabieg), formą, w ramach której lekarze wykonywali swój zawód, jak i zachowaniem ubezpieczonego po otrzymaniu roszczenia. Jak wpłynęło to na przebieg postępowania i rezultat sprawy?
Opis przypadku 1
Pacjentka została zakwalifikowana do operacji zaćmy oka prawego. Wśród chorób towarzyszących w dokumentacji medycznej odnotowano nadciśnienie tętnicze i reumatoidalne zapalenie stawów.
Przed zabiegiem pacjentka została pobieżnie poinformowana o powikłaniach i podpisała zgodę na operację. W tym miejscu należy zaznaczyć, że pacjentka nie była Polką i słabo posługiwała się językiem polskim. Chora informowała personel, że nie do końca rozumie wyjaśnienia w języku polskim. Przed zabiegiem odnotowano ciśnienie tętnicze krwi: 160/80 mmHg.
Podczas operacji doszło do masywnego krwotoku nadnaczyniówkowego, które spowodowało wyparcie ciała szklistego i soczewki z gałki ocznej. Krwawienie udało się opanować i zamknąć ranę pooperacyjną, jednak w wyniku krwotoku wypierającego pacjentka całkowicie straciła wzrok w prawym oku. Stan ten jest nieodwracalny i nie rokuje poprawy.
Poszkodowana zgłosiła roszczenia do kierownictwa podmiotu medycznego, w którym przeprowadzono operację. Dyrekcja szpitala nie poinformowała swojego ubezpieczyciela INTER Polska o tym fakcie.
W następnym kroku pełnomocnik pacjentki złożył w jej imieniu wniosek do sądu o zawezwanie do próby ugodowej. Dopiero wtedy ubezpieczony poinformował INTER Polska o sprawie. Rozpoczęto postępowanie likwidacji szkody, w którym ustalono co następuje:
- Najistotniejszym zarzutem był fakt, że dołączona do dokumentacji medycznej kopia zgody pacjentki na operację była sformułowana skrótowo i nie zawarto w niej informacji o wszystkich możliwych powikłaniach operacji zaćmy. Tym samym była niewystarczająca, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że poszkodowana jest obcokrajowcem i informowała personel, że nie do końca rozumie przekazywane w języku polskim informacje na temat możliwych powikłań.
- W opisanej sytuacji nie doszło do pozyskania uświadomionej, dobrowolnej zgody na przeprowadzenie zabiegu. Dla potrzeb tekstu pomijamy tu inne niedociągnięcia procesu leczenia w szczególności nieoznaczenia parametrów krzepliwości krwi. Sama okoliczność przeprowadzenia zabiegu bez pozyskania uświadomionej, dobrowolnej zgody była wystarczającą podstawą do zasądzenia na rzecz pacjentki.
Przeprowadzone przez ubezpieczyciela ustalenia pozwoliły na rozpatrzenie sprawy i przyjęcie odpowiedzialności. W negocjacjach na sali sądowej ustalono 150 tys. złotych jako akceptowalną dla obu stron kwotę rekompensaty za poniesione szkody.
Opis przypadku 2
27-letni pacjent zgłosił się do lekarza urologa z powodu dokuczliwego bólu prawego jądra, który wystąpił po niedawnym wysiłku fizycznym. Dodatkowo bólowi towarzyszyły mdłości i zawroty głowy oraz opuchlizna jądra. Lekarz rozpoznał zapalenie prawego jądra i odesłał chorego do domu z zaleceniem przyjmowania antybiotyków (amoksycylina + klawulanian potasu, cefuroksym).
Pomimo antybiotykoterapii, stan zdrowia pacjenta pogarszał się – doszło do nasilenia bólu i opuchlizny. Dlatego pacjent udał się do szpitalnego oddziału ratunkowego. Na miejscu rozpoznano skręt szypuły jądra prawego. Ze względu na wystąpienie martwicy jądra, konieczne było przeprowadzenie prawostronnej orchidektomii.
Poszkodowany zgłosił swoje roszczenia bezpośrednio do lekarza. Na tym etapie pacjent skorzystał z usług zawodowego pełnomocnika, który w jego imieniu zażądał od lekarza 150 tys. złotych zadośćuczynienia. Lekarz niezwłocznie powiadomił swojego ubezpieczyciela – INTER Polska.
W toku postępowania likwidacji szkody ustalono co następuje:
- Lekarz dopuścił się błędu medycznego polegającego na postawieniu nieprawidłowej diagnozy (zapalenia jądra) i zastosowania leczenia farmakologicznego. W warunkach ambulatoryjnych wywiad i badanie fizykalne są wystarczające do rozpoznania podejrzenia skrętu jądra.
- Postępowanie lekarza opóźniło, o co najmniej 4 dni, prawidłowe rozpoznanie. Z całą pewnością zachowanie lekarza było przyczyną poważnych dolegliwości bólowych u pacjenta i mogło przyczynić się do martwicy jądra i w konsekwencji konieczności jego amputacji.
Podjęto negocjacje ugodowe, w toku których ustalono kwotę zadośćuczynienia na 80 tys. złotych. Suma ta zaspokoi wszelkie obecne i przyszłe roszczenia pacjenta wobec lekarza i ubezpieczyciela.
Komentarz
Opisane wyżej przypadki rodzą odpowiedzialność cywilną po stronie Ubezpieczonego. W pierwszym przypadku ubezpieczonym jest podmiot medyczny, a w drugim – indywidualna praktyka lekarska.
W pierwszym przypadku wystarczającą przesłanką do odpowiedzialności i za tym do zasądzenia odszkodowania (nawet przy założeniu że wszelkie procedury medyczne zostałyby dochowane w najwyższym stopniu) był brak skutecznej tzn. uświadomionej i dobrowolnej zgody na zabieg.
W drugiej sytuacji lekarz popełnił tzw. błąd diagnostyczny tzn. Posiadając podręcznikowe przesłanki i możliwości diagnostyczne, niewłaściwie zdiagnozował pacjenta, co opóźniło leczenie, tym samym narażając pacjenta na ból i utratę zdrowia.
A jak forma wykonywania zawodu lekarza wpływa na odpowiedzialność?
W pierwszej sytuacji, okulista był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Dlatego pełnomocnik pacjentki zgłaszał roszczenia nie bezpośrednio do lekarza, a do jego pracodawcy – podmiotu leczniczego, który ponosi odpowiedzialność cywilną. W przypadku obowiązku wypłacenia odszkodowania, pracodawca może się ubiegać o zwrot od pracownika, ale jedynie do sumy odpowiadającej wysokości trzymiesięcznej wypłaty. W przypadku winy umyślnej pracodawca może domagać się zwrotu całkowitej kwoty odszkodowania. Druga sytuacja dotyczyła urologa wykonującego zawód w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej. W tym przypadku pacjent skierował roszczenia do lekarza prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Jeżeli lekarz prowadzi praktykę lekarską we własnym gabinecie lub w miejscu wezwania, ponosi całkowitą odpowiedzialność cywilną za błędy medyczne.
Natomiast tzw. odpowiedzialność solidarna dotyczy indywidualnej praktyki lekarskiej na podstawie umowy z podmiotem leczniczym (tzw. kontraktu). Pacjent może żądać całości rekompensaty od lekarza lub od podmiotu leczniczego lub części od obu stron. Jeżeli któraś z nich zapłaci roszczenia pacjenta, może domagać się od drugiej strony tzw. roszczenia zwrotnego, czyli zwrotu całości lub części rekompensaty.
Kolejną różnicę między przedstawionymi sytuacjami stanowi moment zgłoszenia ubezpieczycielowi przez lekarza lub podmiot leczniczy faktu roszczeń pacjenta. W pierwszej sytuacji nastąpiło to dopiero po złożeniu wniosku do sądu, pod presją terminu rozprawy. Doszło do eskalacji roszczeń i groźby wysokiego zasądzenia na granicy sumy gwarancyjnej. W drugim przypadku lekarz powiadomił TU INTER Polska od razu po otrzymaniu roszczeń. Pozwoliło to na spokojne przeprowadzenie postępowania likwidacji szkody, uniknięcie postępowania sądowego i uzyskanie korzystniejszego efektu dla ubezpieczonego.
Ubezpieczenia TU INTER w tej sytuacji
Zarówno podmiot leczniczy. jak i lekarz prowadzący praktykę lekarską zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. mają obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej o minimalnej kwocie gwarancyjnej podanej w rozporządzeniu. Niezależnie od tego, czy prowadzą państwo podmiot leczniczy czy praktykują w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, w ofercie TU INTER Polska znajdą Państwo polisę dostosowaną do swoich potrzeb. Co istotne, w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC istnieje możliwość podwyższenia sumy gwarancyjnej.
TU INTER Polska posiada w swojej ofercie obowiązkowe ubezpieczenia OC dla podmiotów leczniczych, chroniące interesy placówek medycznych. Przygotowaliśmy również pakiet INTER dla Podmiotów Leczniczych, które zawiera dodatkowo dobrowolne ubezpieczenie OC, ochronę prawną i ochronę HIV/WZW. Dzięki dobrowolnemu ubezpieczeniu OC możliwe jest rozszerzenie polisy na wszystkie sfery prowadzonej działalności np. szkody związane z medycyną estetyczną czy naruszeniem praw pacjenta. INTER Ochrona Prawna to m.in. dostępna 24h infolinia, możliwość uzyskania opinii prawnej na piśmie czy porady w zakresie prawa podatkowego. Pracownicy na pewno docenią ubezpieczenie HIV/WZW, które pozwala na sfinansowanie badań po ekspozycji i leków antyretrowirusowych oraz uprawnia do świadczenia finansowego w przypadku zakażenia. Aby jeszcze bardziej zadbać o pracowników, polisę można rozszerzyć o ochronę w przypadku agresji pacjenta. Ze szczegółami oferty INTER dla Podmiotów Leczniczych mogą Państwo zapoznać się tutaj.
Również lekarze prowadzący indywidualną praktykę lekarską mogą skorzystać z dopasowanego do ich potrzeb pakietu INTER Lekarz. Przygotowaliśmy różne warianty pakietu, tak aby każdy lekarz mógł zdecydować o zakresie ubezpieczeń, w tym sumy gwarancyjnej obowiązkowego OC. Wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia OC pozwala na rozszerzenie ochrony o szkody związane z uszkodzeniem mienia pacjenta lub naruszeniem jego praw. Za pomocą polis – ochrona HIV/WZW i ochrona prawna zadbają Państwo o pełne poczucie bezpieczeństwa. INTER Tour 365 zapewnia ochronę ubezpieczeniową za granicą, na wyjazdach prywatnych jak i służbowych. Najkorzystniejszą dla siebie opcję mogą Państwo dobrać tutaj.
Referencje
- http://prawo-medyczne.info/odpowiedzialnosc-cywilna-bledy-medyczne-tle-innych-rodzajow-odpowiedzialnosci (ostatni dostęp: 28.03.2021)
- https://pulsmedycyny.pl/kontrakt-zmienia-zasady-odpowiedzialnosci-za-szkode-972554 (ostatni dostęp: 28.03.2021)
- https://izba-lekarska.pl/odpowiedzialnosc-cywilna-lekarza-w-zaleznosci-od-podstaw-udzielenia-swiadczen-zdrowotnych/ (ostatni dostęp: 28.03.2021)
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
Porada prawna: roszczenia pacjenta w przypadku popełnienia błędu medycznego
- AIDS (1)
- Rodzaj umowy (10)
- pomoc psychologa (4)
- cukrzyca (3)
- Izba Lekarska (1)
- zniesławienie (1)
- Naruszenie praw pacjenta (18)
- odszkodowanie (13)
- Ubezpieczenie studenta (17)
- NIL (1)
- hejt (7)
- Praktyki studenckie (10)
- błąd medyczny (23)
- ubezpieczenie mienia (2)
- Komunikacja z pacjentem (3)
- Dentysta (26)
- Dobrowolne Ubezpieczenie OC (13)
- Ochrona Prawna dla Podmiotów Leczniczych (5)
- ubezpieczenie nieruchomości (4)
- Case study (17)
- Lekarz rezydent (8)
- OC Obowiązkowe (12)
- Ubezpieczenie na życie (13)
- Ochrona Prawna (45)
- Poradnik ubezpieczeniowy (17)
- NNW (13)
- ochrona sprzętu medycznego (2)
- Ubezpieczenie nieruchomości dla lekarza (7)
- Ubezpieczenie turystyczne (17)
- Ubezpieczenie indywidualne (4)
- Choroby zawodowe (1)
- Assistance medyczny (9)
- regres ubezpieczeniowy (2)
- Ochrona Zdrowia (58)
- Ekspert INTER (15)
- Stażysta (22)
- Grupowe ubezpieczenie na życie (4)
- Suma gwarancyjna (21)
- Ratownik Medyczny (36)
- Zabezpieczenie dochodu (11)
- Wolontariat (1)
- Zabezpieczenie finansowe lekarza (6)
- Telemedycyna (6)
- Inny Zawód Medyczny (33)
- odpowiedzialność cywilna (32)
- CHUK (1)
- ochrona farmaceutów (2)
- Ochrona HIV/WZW (12)
- OC Podmiotu Leczniczego (46)
- OC Zawodowe (17)
- Dermatoskopia (1)
- OC apteki (2)
- Agresywny pacjent (25)
- Lekarz (103)
- Psychoterapeuta (2)
- Znamiona (1)
- ubezpieczenie położnej (6)
- pomoc psychologiczna (6)
- Pielęgniarka i Położna (51)
- Psycholog (2)
- Profilaktyka zdrowia (17)
- ochrona prawna lekarza (14)
- ubezpieczenie szczepionek (2)
- Ochrona Majątku (24)
- Dokumentacja medyczna (6)
- Wypalenie Zawodowe (1)
- ubezpieczenie pielęgniarki (5)
- ubezpieczenie leków (1)
- Ubezpieczenie dla firm (45)
- Dyżur (5)
- COVID19 (18)
- Ubezpieczenie majątku podmiotu leczniczego (4)
- Ubezpieczenie medyczne (2)
- Fizjoterapeuta (68)
- Postępowanie poekspozycyjne (1)
- Eksperyment Medyczny (1)
- pomoc dietetyka (3)
- roszczenie pacjenta (16)
Poznaj naszą ofertę
Zamów rozmowę-
Nowość w ofercie!
Lekarz
Ubezpieczenia zawodowe dedykowane dla lekarzy, które zabezpieczą przed finansowymi konsekwencjami błędów medycznych. W ofercie: OC, Ochrona Prawna, Ekspozycja na HIV/WZW.
LekarzSprawdź szczegóły -
Lekarz Dentysta
Oferta ubezpieczeń z OC, Ochroną Prawną, Ekspozycją na HIV/WZW wraz z dodatkowymi klauzulami specjalnie dla zawodu dentysty (np. Stomatologiczna medycyna estetyczna).
Lekarz dentystaSprawdź szczegóły -
Pielęgniarka i Położna
Zabezpieczenie wszystkich sfer życia zawodowego dla Pielęgniarek i Położnych – od OC po Ochronę prawną i Ekspozycję na HIV/WZW.
PielęgniarkaSprawdź szczegóły -
Fizjoterapeuta
Oferta dostosowana do realiów i wyzwań pracy Fizjoterapeuty, a także do rodzaju udzielanych świadczeń i formy wykonywania zawodu.
FizjoterapeutaSprawdź szczegóły -
Ratownik Medyczny
Ubezpieczenia przygotowane specjalnie dla Ratowników Medycznych i Ratowników Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Ochrona w życiu zawodowym i prywatnym.
Ratownik MedycznySprawdź szczegóły -
Lekarz Stażysta
Ubezpieczenie dla lekarzy rozpoczynjących pracę w zawodzie Lekarza i są na stażu dopasowaliśmy ofertę - od OC Dobrowolnej po Ochronę Prawą Ekspozycję HIV/WZW.
Lekarz StażystaSprawdź szczegóły -
Diagnosta Laboratoryjny
Ochrona ubezpieczeniowa dopasowana do zawodu Diagnosty: OC – w zależności od formy wykonywania zawodu, Ochrona prawna, ochrona HIV/WZW.
Diagnosta LaboratoryjnySprawdź szczegóły
-
Dom i mieszkanie dla lekarzy i lekarzy dentystów
Ubezpieczenie nieruchomości od wszystkich ryzyk, zawierające m.in.: bezgotówkową organizację remontu, naprawę sprzętu, dedykowanego opiekuna szkody.
Lekarz NieruchomościSprawdź szczegóły -
Dom i mieszkanie dla medyków
Ubezpieczenie domu lub mieszkania dla przedstawicieli zawodów medycznych z możliwością rozszerzenia o klauzulę Agresji Pacjenta.
Dom i mieszkanie dla medykówSprawdź szczegóły -
Dom i mieszkanie
INTER Lokum to kompleksowe ubezpieczenie domu lub mieszkania z możliwością wyboru między ubezpieczeniem od wszystkich ryzyk (All Risk) lub tylko od wybranych.
Dom i mieszkanie
Sprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie podróży INTER Tour 365
Ubezpieczenie podróży na cały rok, na cały świat, dla wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych i studentów.
Ubezpieczenie podróżySprawdź szczegóły
-
Terminowe ubezpieczenia na życie
Wsparcie finansowe i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych.
Terminowe ubezpieczenia na życieSprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie życia i zdrowia
Ubezpieczenie dopasowane do specyfiki wykonywanego zawodu medycznego.
Inter Medyk Life
Ochrona ubezpieczeniowa dla Ciebie i bliskich.
Pakiet Assistance.Sprawdź szczegóły -
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne INTER Vision zapewni Ci dostęp do opieki medycznej na najwyższym poziomie, w komfortowych warunkach i w dogodnym dla Ciebie terminie.
Pakiet VISION w Ofercie IndywidualnejSprawdź szczegóły
-
Podmiot Leczniczy
Ubezpieczenia dedykowane Podmiotom leczniczym. W zakresie: OC, Asysta i Ochrona Prawna, Ekspozycja na HIV/WZW z NNW.
Podmiot LeczniczySprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie Eksperymentu Medycznego
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla podmiotów przeprowadzających lecznicze lub badawcze eksperymenty medyczne.
Eksperyment medycznySprawdź szczegóły -
INTER Partner dla Medycyny
Ubezpieczenie majątkowe INTER Partner dla podmiotu leczniczego, praktyki i aptek. Możliwość wyboru między kompleksowym pakietem a ubezpieczeniem wybranych ryzyk.
INTER Partner dla Medycyny
Sprawdź szczegóły -
INTER Grupa Plus
Grupowe ubezpieczenie na życie INTER Grupa Plus jest dedykowane dla firm o różnej strukturze i wielkości. Szeroki zakres świadczeń połączony z assistance medycznym.
INTER Grupa PlusSprawdź szczegóły
-
Ubezpieczenie Studentów Kierunków Medycznych
Ubezpieczenie dla studentów kierunków medycznych: OC za szkody wyrządzone innym lub w ich mieniu oraz ochrona HIV/WZW z NNW.
StudentSprawdź szczegóły