Chcesz zgłosić szkodę w związku z powodzią lub deszczami nawalnymi? Sprawdź, jak to zrobić.
Stara-nowa rzeczywistość: Jak bezpiecznie i świadomie rozpocząć studia?

Październik wszystkim studentom niezmiennie kojarzy się z nowym rokiem akademickim. Specjalnym okresem stanie się również dla absolwentów szkół średnich, którzy w tym roku wkroczą w mury uczelni wyższych. Nadchodzące 9 miesięcy będzie czasem wytężonej nauki i odmiennego niż dotychczasowy trybu życia. Warto się do niego rozsądnie przygotować!
Jak świadomie przygotować się do pierwszego w życiu roku akademickiego? O czym warto pamiętać? Co z ubezpieczeniem zdrowotnym? Tego wszystkiego dowiecie się, czytając dzisiejszy artykuł.
Ubezpieczenie zdrowotne – świadczenie, które może wygasać
Do momentu przekroczenia magicznej granicy, jaką jest szkoła średnia, mało osób zajmuje się własnym ubezpieczeniem i interesuje tym, czy jest ono potrzebne. Jest jednak stosunkowo dużo sytuacji, w których należy pamiętać o ubezpieczeniu studenckim. Czy każdy student ma zapewnione ubezpieczenie zdrowotne? W jakich sytuacjach ubezpieczenie wygasa i czy można sprawdzić status ubezpieczeniowy studenta?
Studenci, będący obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej, mają prawo do świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że są uprawnieni do darmowej publicznej opieki zdrowotnej na terenie całego kraju. Aby jednak mieć prawo do świadczeń, muszą oni mieć własny tytuł do ubezpieczenia lub być do niego zgłoszonym, np. przez rodzica, uczelnię, pracodawcę. Jakich formalności należy dopełnić, aby mieć dostęp do publicznych świadczeń zdrowotnych?
Rodzice – student ubezpieczony jako członek rodziny
To sytuacja, którą najlepiej znamy. W ten sposób ubezpieczonych jest większość uczniów w Polsce. Analogiczna sytuacja ma miejsce podczas studiowania. Absolwent szkoły średniej, idąc na studia, dalej może być zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny. Wymaga się zgłoszenia przez jednego z rodziców lub ich współmałżonków w zakładzie pracy, w którym sami są ubezpieczeni.
Ważnym aspekt tej formy ubezpieczenia jest fakt, że przysługuje ono studentom tylko do 26 r.ż. Jeśli więc studia rozpoczęło się później, np. kierunek lekarski, trwający 6 lat, rozpoczęło się w wieku 22, w momencie osiągnięcia przez studenta 26 r.ż., musi on zostać zgłoszony do ubezpieczenia w inny sposób.
Należy również zaznaczyć, że studenci z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności mogą zostać zgłoszeni do ubezpieczenia jako członkowie rodzin bez ograniczenia wiekowego.
Uczelnia – student ubezpieczony jako uczeń szkoły wyższej
Poza najbardziej oczywistą formą ubezpieczenia – przez rodziców lub opiekunów – istnieje też możliwość zgłoszenia studenta do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię, na której studiuje. W tym wypadku osoba zainteresowana musi samodzielnie zgłosić się do dziekanatu i wnioskować o ubezpieczenie osobiście. Formalności zostają tutaj podzielone między studenta i uczelnię, ale student nie może zapomnieć o wizycie w dziekanacie wydziału, ponieważ ubieganie się o ubezpieczenie pozostaje obowiązkiem studenta, a nie uczelni.
Pracodawca – student ubezpieczony jako pracownik
Coraz częściej studia łączy się również z pracą zarobkową. Daje to możliwość usamodzielnienia się, ponadto odciąża rodziców od ponoszenia wszystkich kosztów związanych ze studiami. Czasami praca zarobkowa jest również jedyną możliwością na podjęcie studiów wyższych. W wypadku, gdy student pracuje jednocześnie np. na umowę o pracę, może mieć własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. Student zostaje wtedy ubezpieczony przez pracodawcę. Należy tutaj jednak podkreślić, że forma ta nie dotyczy studentów na umowie zleceniu do 26 r.ż. Jeżeli natomiast student prowadzi własną działalność gospodarczą, musi się ubezpieczyć.
Ubezpieczenie zdrowotne – o czym należy pamiętać?
Pracując na umowę o pracę w okresie wakacji, licealista/student uzyskuje własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. Tym samym nie jest już ubezpieczony jako członek rodziny. W tym przypadku po zakończonej pracy uczeń musi ponownie zostać zgłoszony do ubezpieczenia przez rodziców/opiekunów lub uczelnię. W innym wypadku pozostanie nieubezpieczony, a to wiąże się z konsekwencjami takimi, jak obowiązek opłaty za każdą hospitalizację i leczenia, jeśli będzie potrzebne.
Gdzie sprawdzić czy jest się ubezpieczonym?
Nic prostszego! Student, chcąc sprawdzić, czy jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, musi zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta (przez profil zaufany lub e-dowód).
Ubezpieczenie zdrowotne – czy to wszystko?
Prawo do bezpłatnej i publicznej opieki zdrowotnej przysługuje każdemu studentowi RP. Pokrywa ono koszty leczenia w kraju i zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki specjalistycznej. Ubezpieczenie to nie pokrywa jednak kosztów związanych z następstwami możliwych nieszczęśliwych wypadków. Warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie, które wypłaci odszkodowanie w przypadku pozostawania w szpitalu, czy też pokryje koszty wynikające z niemożności wykonywania pracy czy studiowania. To moment, w którym warto rozważyć zakup nieobowiązkowej polisy NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków).
Jako wiodący ubezpieczyciel branży medycznej przygotowaliśmy pakiet stworzony z myślą o potrzebach każdego studenta uczelni medycznej w Polsce. W pakiecie INTER Student zawiera się nie tylko NNW, ale także OC praktykanta i ubezpieczenie w wypadku ekspozycji na materiał zakaźny. Dodatkowo jest to pakiet obejmujący zakresem terytorialnym cały świat – idealny dla każdego studenta, zarówno domatora, jak i obieżyświata. O potrzebie ubezpieczeń na studiach i różnicy w konkretnych wariantach pisaliśmy w poprzednich wpisach na naszym blogu, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tematem ubezpieczeń na studiach medycznych.
Wszystkich licealistów czeka od października nowa przygoda. Wiele będzie w niej niewiadomych, ale zdecydowanie więcej rzeczy do odkrycia. Warto w tym wszystkim zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo. Wszystkim nowym studentom życzymy wspaniałego studiowania i korzystania z możliwości, które daje!
Referencje:
- Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 r. (Dz.U. 2020 poz. 1398)
- Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej z dnia 27 października 2017 r. ((Dz.U. z 2020 r. poz. 172)
Ubezpieczony student – moda czy konieczność?
- AIDS (1)
- Rodzaj umowy (10)
- pomoc psychologa (4)
- cukrzyca (3)
- Izba Lekarska (1)
- zniesławienie (1)
- Naruszenie praw pacjenta (18)
- odszkodowanie (13)
- Ubezpieczenie studenta (17)
- NIL (1)
- hejt (7)
- Praktyki studenckie (10)
- błąd medyczny (23)
- ubezpieczenie mienia (2)
- Komunikacja z pacjentem (3)
- Dentysta (26)
- Dobrowolne Ubezpieczenie OC (13)
- Ochrona Prawna dla Podmiotów Leczniczych (5)
- ubezpieczenie nieruchomości (4)
- Case study (17)
- Lekarz rezydent (8)
- OC Obowiązkowe (12)
- Ubezpieczenie na życie (13)
- Ochrona Prawna (45)
- Poradnik ubezpieczeniowy (17)
- NNW (13)
- ochrona sprzętu medycznego (2)
- Ubezpieczenie nieruchomości dla lekarza (7)
- Ubezpieczenie turystyczne (17)
- Ubezpieczenie indywidualne (4)
- Choroby zawodowe (1)
- Assistance medyczny (9)
- regres ubezpieczeniowy (2)
- Ochrona Zdrowia (58)
- Ekspert INTER (15)
- Stażysta (22)
- Grupowe ubezpieczenie na życie (4)
- Suma gwarancyjna (21)
- Ratownik Medyczny (36)
- Zabezpieczenie dochodu (11)
- Wolontariat (1)
- Zabezpieczenie finansowe lekarza (6)
- Telemedycyna (6)
- Inny Zawód Medyczny (33)
- odpowiedzialność cywilna (32)
- CHUK (1)
- ochrona farmaceutów (2)
- Ochrona HIV/WZW (12)
- OC Podmiotu Leczniczego (46)
- OC Zawodowe (17)
- Dermatoskopia (1)
- OC apteki (2)
- Agresywny pacjent (25)
- Lekarz (103)
- Psychoterapeuta (2)
- Znamiona (1)
- ubezpieczenie położnej (6)
- pomoc psychologiczna (6)
- Pielęgniarka i Położna (51)
- Psycholog (2)
- Profilaktyka zdrowia (17)
- ochrona prawna lekarza (14)
- ubezpieczenie szczepionek (2)
- Ochrona Majątku (24)
- Dokumentacja medyczna (6)
- Wypalenie Zawodowe (1)
- ubezpieczenie pielęgniarki (5)
- ubezpieczenie leków (1)
- Ubezpieczenie dla firm (45)
- Dyżur (5)
- COVID19 (18)
- Ubezpieczenie majątku podmiotu leczniczego (4)
- Ubezpieczenie medyczne (2)
- Fizjoterapeuta (68)
- Postępowanie poekspozycyjne (1)
- Eksperyment Medyczny (1)
- pomoc dietetyka (3)
- roszczenie pacjenta (16)
Poznaj naszą ofertę
Zamów rozmowę-
Nowość w ofercie!
Lekarz
Ubezpieczenia zawodowe dedykowane dla lekarzy, które zabezpieczą przed finansowymi konsekwencjami błędów medycznych. W ofercie: OC, Ochrona Prawna, Ekspozycja na HIV/WZW.
LekarzSprawdź szczegóły -
Lekarz Dentysta
Oferta ubezpieczeń z OC, Ochroną Prawną, Ekspozycją na HIV/WZW wraz z dodatkowymi klauzulami specjalnie dla zawodu dentysty (np. Stomatologiczna medycyna estetyczna).
Lekarz dentystaSprawdź szczegóły -
Pielęgniarka i Położna
Zabezpieczenie wszystkich sfer życia zawodowego dla Pielęgniarek i Położnych – od OC po Ochronę prawną i Ekspozycję na HIV/WZW.
PielęgniarkaSprawdź szczegóły -
Fizjoterapeuta
Oferta dostosowana do realiów i wyzwań pracy Fizjoterapeuty, a także do rodzaju udzielanych świadczeń i formy wykonywania zawodu.
FizjoterapeutaSprawdź szczegóły -
Ratownik Medyczny
Ubezpieczenia przygotowane specjalnie dla Ratowników Medycznych i Ratowników Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Ochrona w życiu zawodowym i prywatnym.
Ratownik MedycznySprawdź szczegóły -
Lekarz Stażysta
Ubezpieczenie dla lekarzy rozpoczynjących pracę w zawodzie Lekarza i są na stażu dopasowaliśmy ofertę - od OC Dobrowolnej po Ochronę Prawą Ekspozycję HIV/WZW.
Lekarz StażystaSprawdź szczegóły -
Diagnosta Laboratoryjny
Ochrona ubezpieczeniowa dopasowana do zawodu Diagnosty: OC – w zależności od formy wykonywania zawodu, Ochrona prawna, ochrona HIV/WZW.
Diagnosta LaboratoryjnySprawdź szczegóły
-
Dom i mieszkanie dla lekarzy i lekarzy dentystów
Ubezpieczenie nieruchomości od wszystkich ryzyk, zawierające m.in.: bezgotówkową organizację remontu, naprawę sprzętu, dedykowanego opiekuna szkody.
Lekarz NieruchomościSprawdź szczegóły -
Dom i mieszkanie dla medyków
Ubezpieczenie domu lub mieszkania dla przedstawicieli zawodów medycznych z możliwością rozszerzenia o klauzulę Agresji Pacjenta.
Dom i mieszkanie dla medykówSprawdź szczegóły -
Dom i mieszkanie
INTER Lokum to kompleksowe ubezpieczenie domu lub mieszkania z możliwością wyboru między ubezpieczeniem od wszystkich ryzyk (All Risk) lub tylko od wybranych.
Dom i mieszkanie
Sprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie podróży INTER Tour 365
Ubezpieczenie podróży na cały rok, na cały świat, dla wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych i studentów.
Ubezpieczenie podróżySprawdź szczegóły
-
Terminowe ubezpieczenia na życie
Wsparcie finansowe i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych.
Terminowe ubezpieczenia na życieSprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie życia i zdrowia
Ubezpieczenie dopasowane do specyfiki wykonywanego zawodu medycznego.
Inter Medyk Life
Ochrona ubezpieczeniowa dla Ciebie i bliskich.
Pakiet Assistance.Sprawdź szczegóły -
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne INTER Vision zapewni Ci dostęp do opieki medycznej na najwyższym poziomie, w komfortowych warunkach i w dogodnym dla Ciebie terminie.
Pakiet VISION w Ofercie IndywidualnejSprawdź szczegóły
-
Podmiot Leczniczy
Ubezpieczenia dedykowane Podmiotom leczniczym. W zakresie: OC, Asysta i Ochrona Prawna, Ekspozycja na HIV/WZW z NNW.
Podmiot LeczniczySprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie Eksperymentu Medycznego
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla podmiotów przeprowadzających lecznicze lub badawcze eksperymenty medyczne.
Eksperyment medycznySprawdź szczegóły -
INTER Partner dla Medycyny
Ubezpieczenie majątkowe INTER Partner dla podmiotu leczniczego, praktyki i aptek. Możliwość wyboru między kompleksowym pakietem a ubezpieczeniem wybranych ryzyk.
INTER Partner dla Medycyny
Sprawdź szczegóły -
INTER Grupa Plus
Grupowe ubezpieczenie na życie INTER Grupa Plus jest dedykowane dla firm o różnej strukturze i wielkości. Szeroki zakres świadczeń połączony z assistance medycznym.
INTER Grupa PlusSprawdź szczegóły
-
Ubezpieczenie Studentów Kierunków Medycznych
Ubezpieczenie dla studentów kierunków medycznych: OC za szkody wyrządzone innym lub w ich mieniu oraz ochrona HIV/WZW z NNW.
StudentSprawdź szczegóły