Chcesz zgłosić szkodę w związku z powodzią lub deszczami nawalnymi? Sprawdź, jak to zrobić.
Od nowego roku zmiany w dyspozytorniach medycznych

Mianem dyspozytora medycznego określamy osobę, która podejmuje się pracy rejestrowania i reagowania na zgłoszenia alarmowe. Dyspozytorzy od zawsze odgrywali kluczową rolę w zespołach ratownictwa medycznego, a racjonalność ich działania przekłada się bezpośrednio na zdrowie i życie innych osób. W swojej pracy niejednokrotnie odebrali poród przez telefon, czy też uratowali czyjeś życie udzielając wskazówek dotyczących przeprowadzenia reanimacji.
Kim tak naprawdę jest dyspozytor medyczny? Stanowisko to mogą objąć ratownicy medyczni lub pielęgniarki ratunkowe, posiadający co najmniej pięcioletnie doświadczenie w zespole ratownictwa medycznego [1]. W praktyce najczęściej jest to właśnie doświadczony ratownik medyczny. Z danych Krajowego Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego wynika, że aktualnie w Polsce dysponujemy 221 stanowiskami dyspozytorów medycznych. Co ciekawe, dane wskazują, że dyspozytorzy obsłużyli w 2018 roku aż 5 811 177 zgłoszeń!
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował projekt zarządzenia, w którym określono warunki zawierania i realizacji umów w zakresie ratownictwa medycznego, mające wejść w życie 1. stycznia 2021 roku [2]. W myśl projektu, dyspozytornia medyczna staje się komórką organizacyjną Urzędu Wojewódzkiego wskazaną w wojewódzkim planie działania systemu, natomiast zatrudnieni w tej placówce dyspozytorzy medyczni, stają się pracownikami urzędów wojewódzkich [2].
Co to tak naprawdę oznacza?
Od 2021 roku to właśnie Wojewoda będzie odpowiedzialny za utworzenie i prowadzenie jednej dyspozytorni medycznej na terenie województwa. Skutkować będzie do koncentracją dyspozytorni, a tym samym ich redukcją z 42 obecnie do 18 punktów już od nowego roku. Zmienią się także warunki administracyjno-organizacyjne centrów zgłoszeniowych. Na czele każdej z nich ma stanąć Kierownik, którego zadaniem będzie sprawowanie pieczy nad sposobem i płynnością funkcjonowania placówek. Oznacza to, że zostaną oni zobowiązani do uwzględnienia każdego z możliwych scenariuszy pracy dyspozytorów, zarówno w warunkach standardowych jak i kryzysowych [3]. Jako osoby odpowiedzialne za zespoły, będą oni także koordynować współpracę jednostek w przypadku zdarzeń z dużą liczbą poszkodowanych w obrębie jednej dyspozytorni medycznej [3].
Praca dyspozytorów narażona jest na przewlekłe obciążenie czynnikami stresowymi
Wyobraźmy sobie sytuacje, w której dochodzi do wypadku samochodowego i jako jedna z ofiar musimy zgłosić zdarzenie wymagające interwencji służb ratunkowych. Po wybraniu numeru alarmowego, pierwszą osobą z którą mamy kontakt jest właśnie dyspozytor. Ponieważ sami doznaliśmy szoku, nie jesteśmy w stanie składnie opowiedzieć co się stało, a co więcej nie wiemy, jakiego rodzaju pomocy wymagają pozostałe ofiary. To właśnie w tym momencie dyspozytor zachowując zimną krew próbuje od nas uzyskać informacje o tym gdzie, kiedy i do jakiego rodzaju wypadku doszło. Jego zadaniem jest także pozostanie z nami „na linii” i pilotowanie naszych działań do momentu przyjazdu służb ratunkowych. Należy w tym momencie podkreślić, że każde ze zgłoszeń jest inne i wymaga od osób je przyjmujących podjęcia swoistych działań. Ponieważ, jako ludzie nie posiadamy wyłącznika, za pomocą którego jesteśmy w stanie wyzbyć się wszystkich emocji, często kumulujemy w sobie niepokój, czy też naszą głowę zasypuje lawina myśli „co by było gdyby?”, „co mogłem zrobić lepiej?”. Badania wyraźnie wskazują, że doświadczanie traumatycznych zdarzeń zarówno na drodze bezpośredniej, jak i pośredniej, wpływa na poziom świadczeń realizowanych przez dyspozytorów medycznych [4]. To właśnie ta grupa zawodowa niejednokrotnie podkreślała potrzebę uzyskania wsparcia psychologicznego ze względu na wysokie ryzyko występowania zaburzeń zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej pracowników. Jednocześnie odpowiedzialność zawodowa dyspozytorów medycznych, w tym także ratowników medycznych sprawia, że wszelkiego rodzaju roszczenia wobec nich kierowane są od razu na drogę postępowania sądowego – cywilnoprawnego, jak i karnego [5]. Należy podkreślić wysoką samoświadomość ratowników medycznych dotyczącą ich znacznego obciążenia psychicznego i fizycznego [6]. Jednak mimo to, większość z nich nie rozważa rezygnacji z pracy w Zespole Ratownictwa Medycznego [6].
Dyspozytorzy medyczni często muszą dokonywać trudnych wyborów związanych ze skierowaniem odpowiedniego zespołu ratunkowego do chorego. Jak pokazują badania, nieuzasadnione wezwania stanowią nawet 22% wszystkich wezwań zespołów ratunkowych [7]. Konsekwencją tego są sytuacje uniemożliwiające zapewnienie właściwej opieki pacjentom znajdującym się w stanie zagrożenia życia. Oczywiście niesie to za sobą dodatkowe skutki w postaci obniżenia jakości usług świadczonych przez służby ratunkowe, zwiększeniu ich kosztów, a przede wszystkim zmniejszeniu gotowości do natychmiastowego leczenia i opieki.
W obliczu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, wiodącym tematem stał się niedobór miejsc dla pacjentów wymagających hospitalizacji. Dzięki publikacjom zapisów rozmów pomiędzy załogami karetek a dyspozytorami wynika, że z każdym dniem sytuacja w ochronie zdrowia pogarsza się, a jej pracownicy są na skraju wyczerpania fizycznego i psychicznego, co może skutkować drastycznym wzrostem ilości błędów medycznych. Dlatego tak ważne jest zapewnienie prawidłowej opieki prawnej dla zawodów medycznych – w tym ratowników medycznych, których codzienna praca związana jest z presją i silnym stresem.
Co ubezpieczenie zapewnia Ratownikom?
Pakiet ubezpieczeń INTER dla Ratowników Medycznych gwarantuje dobrowolne OC, obejmujące konsekwencje powstałe w wyniku błędów medycznych z sumą ubezpieczenia wynoszącą 200 000 euro. Dodatkowo w pakiecie INTER Ratownik Medyczny zawarta jest Ochrona Prawna, gwarantująca możliwość całodobowego dostępu do porady oraz szybką pomoc prawną dla osób wykonujących zawód medyczny, a także w ich życiu prywatnym. W ramach tego pakietu, pokrywane są między innymi koszty wynagrodzenia adwokata czy opłaty sądowe.
Dlatego zachęcamy do zaopatrzenia się w ubezpieczenie INTER wzbogaconego o Klauzulę Agresji Pacjenta. Stanowi ona ochronę dla osób, które podczas wykonywania swoich czynności zawodowych, doświadczyły agresji ze strony pacjenta. Klauzula Agresji Pacjenta gwarantuje w sytuacji fizycznej napaści na Ciebie podczas pracy, wypłacenie jednorazowego świadczenia pieniężnego.
Piśmiennictwo:
1. Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym Dz.U. 2020 poz. 882
2. Uzasadnienie zarządzenia RM opublikowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (https://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/projekty-zarzadzen/projekt-zarzadzenia-ratownictwo-medyczne,6693.html – dostęp online 05.10.2020)
3. Obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 4. maja 2020r.
4. P. Rasmus, S. Kundera, Ł. Lubański, M. Timler, A. Lipert, W. Machała; Analiza czynników psychologicznych wpływających na wybór zawodu ratownika medycznego. Anestezjologia i Ratownictwo 2019; 13: 215-219
5. M. Mikos, A. Matonóg, Ł. Strzępek, B. Frączek; Bezpieczeństwo pacjenta a nadzór nad wykonywaniem zawodu ratownika medycznego. Lek. Wojsk., 2017; 95 (4): 397–400
6. P. Rasmus, A. Lipert, S. Kundera, E. Wawrzyniak, W. Machała; Analiza wpływu traumatycznych wydarzeń na pracę zawodową Zespołów Ratownictwa Medycznego. Anestezjologia i Ratownictwo 2019; 13: 23-27
7. A. Aftyka, E. Rudnicka-Drożak; Nieuzasadnione wezwania Zespołów Ratownictwa Medycznego w materiale Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie. Anestezjologia i Ratownictwo 2014; 8: 152-159
Odpowiedzialność ratownika w razie uszkodzenia karetki i nie tylko
- AIDS (1)
- Rodzaj umowy (10)
- pomoc psychologa (4)
- cukrzyca (3)
- Izba Lekarska (1)
- zniesławienie (1)
- Naruszenie praw pacjenta (18)
- odszkodowanie (13)
- Ubezpieczenie studenta (17)
- NIL (1)
- hejt (7)
- Praktyki studenckie (10)
- błąd medyczny (23)
- ubezpieczenie mienia (2)
- Komunikacja z pacjentem (3)
- Dentysta (26)
- Dobrowolne Ubezpieczenie OC (13)
- Ochrona Prawna dla Podmiotów Leczniczych (5)
- ubezpieczenie nieruchomości (4)
- Case study (17)
- Lekarz rezydent (8)
- OC Obowiązkowe (12)
- Ubezpieczenie na życie (13)
- Ochrona Prawna (45)
- Poradnik ubezpieczeniowy (17)
- NNW (13)
- ochrona sprzętu medycznego (2)
- Ubezpieczenie nieruchomości dla lekarza (7)
- Ubezpieczenie turystyczne (17)
- Ubezpieczenie indywidualne (4)
- Choroby zawodowe (1)
- Assistance medyczny (9)
- regres ubezpieczeniowy (2)
- Ochrona Zdrowia (58)
- Ekspert INTER (15)
- Stażysta (22)
- Grupowe ubezpieczenie na życie (4)
- Suma gwarancyjna (21)
- Ratownik Medyczny (36)
- Zabezpieczenie dochodu (11)
- Wolontariat (1)
- Zabezpieczenie finansowe lekarza (6)
- Telemedycyna (6)
- Inny Zawód Medyczny (33)
- odpowiedzialność cywilna (32)
- CHUK (1)
- ochrona farmaceutów (2)
- Ochrona HIV/WZW (12)
- OC Podmiotu Leczniczego (46)
- OC Zawodowe (17)
- Dermatoskopia (1)
- OC apteki (2)
- Agresywny pacjent (25)
- Lekarz (103)
- Psychoterapeuta (2)
- Znamiona (1)
- ubezpieczenie położnej (6)
- pomoc psychologiczna (6)
- Pielęgniarka i Położna (51)
- Psycholog (2)
- Profilaktyka zdrowia (17)
- ochrona prawna lekarza (14)
- ubezpieczenie szczepionek (2)
- Ochrona Majątku (24)
- Dokumentacja medyczna (6)
- Wypalenie Zawodowe (1)
- ubezpieczenie pielęgniarki (5)
- ubezpieczenie leków (1)
- Ubezpieczenie dla firm (45)
- Dyżur (5)
- COVID19 (18)
- Ubezpieczenie majątku podmiotu leczniczego (4)
- Ubezpieczenie medyczne (2)
- Fizjoterapeuta (68)
- Postępowanie poekspozycyjne (1)
- Eksperyment Medyczny (1)
- pomoc dietetyka (3)
- roszczenie pacjenta (16)
Poznaj naszą ofertę
Zamów rozmowę-
Nowość w ofercie!
Lekarz
Ubezpieczenia zawodowe dedykowane dla lekarzy, które zabezpieczą przed finansowymi konsekwencjami błędów medycznych. W ofercie: OC, Ochrona Prawna, Ekspozycja na HIV/WZW.
LekarzSprawdź szczegóły -
Lekarz Dentysta
Oferta ubezpieczeń z OC, Ochroną Prawną, Ekspozycją na HIV/WZW wraz z dodatkowymi klauzulami specjalnie dla zawodu dentysty (np. Stomatologiczna medycyna estetyczna).
Lekarz dentystaSprawdź szczegóły -
Pielęgniarka i Położna
Zabezpieczenie wszystkich sfer życia zawodowego dla Pielęgniarek i Położnych – od OC po Ochronę prawną i Ekspozycję na HIV/WZW.
PielęgniarkaSprawdź szczegóły -
Fizjoterapeuta
Oferta dostosowana do realiów i wyzwań pracy Fizjoterapeuty, a także do rodzaju udzielanych świadczeń i formy wykonywania zawodu.
FizjoterapeutaSprawdź szczegóły -
Ratownik Medyczny
Ubezpieczenia przygotowane specjalnie dla Ratowników Medycznych i Ratowników Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Ochrona w życiu zawodowym i prywatnym.
Ratownik MedycznySprawdź szczegóły -
Lekarz Stażysta
Ubezpieczenie dla lekarzy rozpoczynjących pracę w zawodzie Lekarza i są na stażu dopasowaliśmy ofertę - od OC Dobrowolnej po Ochronę Prawą Ekspozycję HIV/WZW.
Lekarz StażystaSprawdź szczegóły -
Diagnosta Laboratoryjny
Ochrona ubezpieczeniowa dopasowana do zawodu Diagnosty: OC – w zależności od formy wykonywania zawodu, Ochrona prawna, ochrona HIV/WZW.
Diagnosta LaboratoryjnySprawdź szczegóły
-
Dom i mieszkanie dla lekarzy i lekarzy dentystów
Ubezpieczenie nieruchomości od wszystkich ryzyk, zawierające m.in.: bezgotówkową organizację remontu, naprawę sprzętu, dedykowanego opiekuna szkody.
Lekarz NieruchomościSprawdź szczegóły -
Dom i mieszkanie dla medyków
Ubezpieczenie domu lub mieszkania dla przedstawicieli zawodów medycznych z możliwością rozszerzenia o klauzulę Agresji Pacjenta.
Dom i mieszkanie dla medykówSprawdź szczegóły -
Dom i mieszkanie
INTER Lokum to kompleksowe ubezpieczenie domu lub mieszkania z możliwością wyboru między ubezpieczeniem od wszystkich ryzyk (All Risk) lub tylko od wybranych.
Dom i mieszkanie
Sprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie podróży INTER Tour 365
Ubezpieczenie podróży na cały rok, na cały świat, dla wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych i studentów.
Ubezpieczenie podróżySprawdź szczegóły
-
Terminowe ubezpieczenia na życie
Wsparcie finansowe i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych.
Terminowe ubezpieczenia na życieSprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie życia i zdrowia
Ubezpieczenie dopasowane do specyfiki wykonywanego zawodu medycznego.
Inter Medyk Life
Ochrona ubezpieczeniowa dla Ciebie i bliskich.
Pakiet Assistance.Sprawdź szczegóły -
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne INTER Vision zapewni Ci dostęp do opieki medycznej na najwyższym poziomie, w komfortowych warunkach i w dogodnym dla Ciebie terminie.
Pakiet VISION w Ofercie IndywidualnejSprawdź szczegóły
-
Podmiot Leczniczy
Ubezpieczenia dedykowane Podmiotom leczniczym. W zakresie: OC, Asysta i Ochrona Prawna, Ekspozycja na HIV/WZW z NNW.
Podmiot LeczniczySprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie Eksperymentu Medycznego
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla podmiotów przeprowadzających lecznicze lub badawcze eksperymenty medyczne.
Eksperyment medycznySprawdź szczegóły -
INTER Partner dla Medycyny
Ubezpieczenie majątkowe INTER Partner dla podmiotu leczniczego, praktyki i aptek. Możliwość wyboru między kompleksowym pakietem a ubezpieczeniem wybranych ryzyk.
INTER Partner dla Medycyny
Sprawdź szczegóły -
INTER Grupa Plus
Grupowe ubezpieczenie na życie INTER Grupa Plus jest dedykowane dla firm o różnej strukturze i wielkości. Szeroki zakres świadczeń połączony z assistance medycznym.
INTER Grupa PlusSprawdź szczegóły
-
Ubezpieczenie Studentów Kierunków Medycznych
Ubezpieczenie dla studentów kierunków medycznych: OC za szkody wyrządzone innym lub w ich mieniu oraz ochrona HIV/WZW z NNW.
StudentSprawdź szczegóły