Chcesz zgłosić szkodę w związku z powodzią lub deszczami nawalnymi? Sprawdź, jak to zrobić.
ROZMOWY INTER POLSKA

Rozpoczynamy nowy cykl rozmów z ekspertami rynku ubezpieczeń. O sytuacji wywołanej pandemią COVID-19, zmianach zachowań przedsiębiorców dotyczących kwestii ubezpieczania pracowników i współpracy z najwybitniejszymi specjalistami w polskiej służbie zdrowia mówi Prezes TU INTER Polska, Janusz Szulik
Panie Prezesie, w Polsce rośnie liczba zachorowań na koronawirusa, przed nami jesień, kiedy, zdaniem ekspertów, będzie ich jeszcze więcej. Jakie działania rekomendowałby Pan właścicielom firm, dla których wizja kolejnego lockdownu może oznaczać prawdziwą walkę o przetrwanie. Rozszerzać ubezpieczenia pracowników? Rezygnować z nich? Renegocjować warunki?
Janusz Szulik, Prezes INTER Polska: To jest pytanie rozległe i jednocześnie dużej wagi. Chciałbym na nie odpowiedzieć jedynie w części dotyczącej ubezpieczeń zdrowotnych. Każdy przedsiębiorca – zarządzający, wie, jak chce prowadzić swój biznes, i podejmuje autonomiczne decyzje. Moim zdaniem, wszystko zależy od kondycji finansowej jego firmy. Jestem przekonany, że dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne jest znaczącym benefitem zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców, jednak ostatnie miesiące przyniosły w niektórych sektorach radykalną zmianę rynku pracy. Mam na myśli powrót rynku pracodawcy, co może zmienić spojrzenie zarządzających na kwestie benefitów dla zatrudnionych. Zauważmy, że niektóre firmy zanotowały w drugim kwartale przychód niższy o 90 procent w porównaniu z kwartałem roku ubiegłego. Zwolnienia grupowe po planowanych na jesień rekordowych cięciach zatrudnienia mogą stworzyć na rynku nową sytuację, w której część pracodawców nie będzie widziała konieczności lub nie będzie miała możliwości oferowania dodatkowego benefitu w postaci ubezpieczenia zdrowotnego.
Mówi się jednak również o ożywianiu rynku pracy. W niektórych sektorach ‒ IT czy e-commerce ‒ nadal dominuje rynek pracownika, który wymusza na pracodawcach oferowanie benefitów, na przykład w formie „szytych na miarę” ubezpieczeń zdrowotnych.
Mamy w swoim portfelu wielu takich klientów, zwłaszcza z sektora IT, i oni w sposób szczególny dbają o swoją kadrę. Ten sektor stale szuka nowych pracowników, konkurując na rynku pracy między innymi właśnie benefitami takimi jak ubezpieczenia zdrowotne. Jako INTER jesteśmy w stanie dostosować się do potrzeb najbardziej wymagających klientów i przygotować ofertę zgodną z ich oczekiwaniami i dopasowaną do możliwości finansowych.
Patrząc na statystyki ostatnich miesięcy, co zmieniła sytuacja zagrożenia COVID-19? Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń podkreśla, że właściwe ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie zdrowotne powinno być standardem. Co klienci wybierają najchętniej?
W marcu i kwietniu mieliśmy do czynienia z sytuacją, która przerosła wyobrażenia wszystkich. Tylko nieliczni myśleli o zawieraniu umów ubezpieczenia zdrowotnego, kontakty z potencjalnymi klientami zmalały praktycznie do zera. Mieliśmy wtedy wiele wniosków od przedsiębiorców dotyczących prolongaty opłacania składek. Potem sytuacja zaczęła się stabilizować na poziomie sprzed pandemii, żeby od czerwca przynieść wzrost liczby nowych zapytań. Opisany trend dotyczy ubezpieczeń zdrowotnych. W ubezpieczeniach na życie sytuacja wyglądała zgoła odwrotnie. Tutaj początek pandemii przyniósł rekordowe zainteresowanie, by stopniowo się zmniejszać. Obecnie sprzedaż utrzymuje się na poziomie podobnym do tego sprzed pandemii.
INTER to silny ubezpieczyciel w Niemczech, czy widzi Pan duże różnice, dotyczące na przykład rynku dodatkowych ubezpieczeń u nas i u naszych zachodnich sąsiadów bądź zachowań klientów. Niemieccy przedsiębiorcy są bardziej przezorni?
Ponownie rozległe pytanie, na które postaram się odpowiedzieć w dużym skrócie, przez co na dużym poziomie ogólności. Różnice między tymi rynkami są w niektórych aspektach ogromne. Począwszy od wielkości składki ubezpieczeniowej – rynek niemiecki jest 14-krotnie większy od naszego. W Niemczech system zabezpieczenia zdrowotnego oparty jest na dwóch filarach. Pierwszy, do którego należy 71 milionów obywateli, to system powszechny, zwany ustawowym, bazujący na kasach chorych, a drugi to system ubezpieczeń prywatnych, opierający się na prywatnych ubezpieczycielach zdrowotnych. Z tych usług korzysta 9 milionów Niemców, którzy tylko w ubiegłym roku wydali na nie blisko 4,1 miliarda Euro. Dla porównania w Polsce wydatki na dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, z których korzysta niecałe 3 miliony osób, wyniosły w analogicznym okresie około 900 milionów złotych.
Pozostając w obszarze różnic ‒ aż 83 procent niemieckich gospodarstw domowych posiada polisy odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, podczas gdy w Polsce wciąż niewiele osób o tym myśli. Warto też powiedzieć o ubezpieczeniu ochrony prawnej, które u nas stanowi ułamek rynku, a tam ma je wykupione 46 procent gospodarstw domowych. Dobrze jest mieć ten dane przed oczyma, porównując poziom świadomości ubezpieczeniowej. Dotyczy to zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców, którzy za naszą zachodnią granicą wydają nie tylko znacznie więcej na ubezpieczenia, ale również zakres ubezpieczonych ryzyk jest dużo szerszy. Dla przykładu powiem o ubezpieczeniach od cyberataków, których częstotliwość występowania, jak pokazują badania, jest większa niż chociażby pożarów.
Jakie nowe rozwiązania oferuje INTER?
Pandemia znacząco przyspieszyła proces digitalizacji naszego życia, w INTERZE również. O ile jeszcze w lutym w dualnym modelu sprzedawaliśmy 30 procent polis, to już w marcu podwoiliśmy ten wynik. Model w skrócie wygląda tak: oferta ubezpieczeniowa jest przygotowywana przez eksperta w systemie i wysyłana w formie linku drogą mailową do klienta, który może dokonać elektronicznie płatności, po czym nasz system wysyła mu polisę drogą mailową. Nie jest to nowość, ale nowa jest skala. Wprowadziliśmy też wiele zmian do naszych produktów. Na przykład w ramach ubezpieczenia na życie INTER Medyk Life od 1 sierpnia w przypadku zachorowań na COVID-19 wypłacamy świadczenie od pierwszego, a nie od trzydziestego pierwszego dnia niezdolności do pracy w wyniku choroby.
Od ponad 20 lat ubezpieczacie służbę zdrowia. To grupa zawodowa szczególnie narażona na ryzyko zachorowań. Na jaką pomoc z Waszej strony mogła liczyć w najtrudniejszych miesiącach po wybuchu pandemii?
Zareagowaliśmy natychmiast, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko naszych klientów, ale lekarzy jako grupy zawodowej. Między innymi podpisaliśmy z Prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej porozumienie, na mocy którego wszyscy lekarze i lekarze dentyści w trybie 24/7 mogą od 20 marca korzystać z tzw. asysty prawnej w sprawach związanych z pandemią. Pod podanym numerem telefonu otrzymują bez opłat opinię prawną, również w formie pisemnej z podpisem radcy prawnego. Zainteresowanie było i jest duże, w pierwszym dniu z prośbą o pomoc zadzwoniło blisko 80 lekarzy. Ponadto przekazaliśmy maseczki do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego. To wybrane przykłady, nasza pomoc będzie kontynuowana, ale opowiemy o niej już po zakończeniu. Najpierw działania.
INTER kojarzy się nam głównie z ubezpieczeniami obejmującymi samą służbę zdrowia, tymczasem firma oferuje szeroki pakiet ubezpieczeń dla firm. Czy fakt, że wybierzemy ubezpieczyciela od blisko 30 lat współpracującego ze środowiskiem medycznym, wpłynie na jakość ubezpieczenia naszych pracowników?
Firmy korzystające z naszych ubezpieczeń zdrowotnych zyskują produkty wysokiej jakości, gwarantujące dostęp do wszystkich specjalistów i badań, począwszy od podstawowej opcji, z czasem oczekiwania w POZ 2 dni, a u specjalisty ‒ 5 dni. Można umówić wizytę w naszym centrum klienta telefonicznie, online w aplikacji, a nawet wejść ,,z ulicy” do lekarza ‒ i takie sytuacje się zdarzają. Jeżeli ktoś jest zmuszony skorzystać z porady lekarza w placówce, która nie ma z nami podpisanej umowy, refundujemy koszty tej wizyty do określonej kwoty.
Te wysokie standardy obowiązują u nas od lat i w czasie pandemii nie uległy zmianie. Oferujemy również szeroki zakres usług obejmujących telemedycynę i tu zanotowaliśmy duży wzrost zainteresowania. Nie wszystkie konsultacje czy badania mogą, oczywiście, odbyć się zdalnie, chociaż wiele osiągnięć tzw. telemedycyny jest naprawdę imponujących.
Przy tej okazji chciałem dodać, że jestem wielkim przeciwnikiem różnicowania klientów na premium, VIP i pozostałych. Jakość usług zawsze pozostaje wysoka, jednak wysokość składki zależy od wyboru świadczeń zdrowotnych objętych zakresem ubezpieczenia. Im szerszy wachlarz świadczeń, tym wyższa składka. Tym samym przedział wysokości składki jest szeroki: od 25 złotych dla najniższego zakresu do ponad 200 złotych, gdy mówimy o świadczeniach z rehabilitacją, pełną stomatologią oraz psychoterapią. Dobre ubezpieczenie zdrowotne po prostu nie może być tanie.
Czego pandemia nauczyła INTER jako organizację? Czego nauczyła Pana jako jej prezesa?
Pokory, zdaliśmy sobie sprawę z tego, że z dnia na dzień świat wokół nas może się zmienić w sposób, jakiego do tej pory nie znaliśmy. Pandemia uświadomiła nam konieczność posiadania w organizacji narzędzi i umiejętności pozwalających elastycznie reagować na takie zmiany. Była również impulsem do wprowadzenia innowacyjnych działań w tempie do tej pory nie notowanym. Pokazała, że proces digitalizacji jest nie tylko jedynym słusznym kierunkiem rozwoju, ale że powinien przebiegać znacznie szybciej niż do tej pory.
Jakie mają Państwo jako INTER biznesowe priorytety na nadchodzące miesiące?
Chcemy utrzymać zwinność operacyjną dotyczącą obsługi naszych klientów, pozyskać nowych klientów zgodnie z naszymi planami oraz nadać ostateczny kształt nowej strategii na lata 2021‒2024. Oczywiście wciąż największym wyzwaniem będzie reagowanie na sytuację związaną z pandemią. Nie chcę snuć szacunków czy prognoz, bo w tej nowej sytuacji wciąż zbyt wiele jest niewiadomych.
Badanie Global State of the Consumer Tracker, czyli indeksu niepokoju konsumentów, wskazuje, że mimo rosnącej liczby zachorowań Polacy są coraz większymi optymistami. Coraz odważniej planujemy podróże, chcemy latać samolotami. Co czwarty z nas czuje się bezpiecznie, biorąc udział w większych wydarzeniach, co daje nam najwyższy wynik w Europie. Czy Pana taka beztroska rodaków niepokoi?
Ta beztroska jest niepokojąca, musimy pamiętać, że nasz system opieki zdrowotnej ma ograniczone zasoby i jest niedostatecznie dofinansowany. Informacje dotyczące naszego systemu zabezpieczenia zdrowotnego możemy znaleźć w corocznym raporcie instytutu The Health Consumer Powerhouse Ltd ze Sztokholmu, który od roku 2005 publikuje raport Euro Health Consumer Index, gdzie dokonuje porównania systemów zabezpieczenia zdrowotnego w 35 krajach Europy. Nasz system uplasował się w roku 2018 na 32. miejscu. Za nami są Węgry, Rumunia i Albania. Zatem wszyscy po ludzku powinniśmy obawiać się tego, co przyniesie nam jesień, ale ta obawa powinna zamieniać się w odpowiedzialne działanie, czujność, konsekwencję, dyscyplinę, dobre zarządzanie. Mam nadzieję, że wielu pracodawców sięgnie po nasze dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Wszystko po to, by przejść ten czas w sposób jak najbardziej łagodny.
ROZMOWY INTER
- AIDS (1)
- Rodzaj umowy (10)
- pomoc psychologa (4)
- cukrzyca (3)
- Izba Lekarska (1)
- zniesławienie (1)
- Naruszenie praw pacjenta (18)
- odszkodowanie (13)
- Ubezpieczenie studenta (17)
- NIL (1)
- hejt (7)
- Praktyki studenckie (10)
- błąd medyczny (23)
- ubezpieczenie mienia (2)
- Komunikacja z pacjentem (3)
- Dentysta (26)
- Dobrowolne Ubezpieczenie OC (13)
- Ochrona Prawna dla Podmiotów Leczniczych (5)
- ubezpieczenie nieruchomości (4)
- Case study (17)
- Lekarz rezydent (8)
- OC Obowiązkowe (12)
- Ubezpieczenie na życie (13)
- Ochrona Prawna (45)
- Poradnik ubezpieczeniowy (17)
- NNW (13)
- ochrona sprzętu medycznego (2)
- Ubezpieczenie nieruchomości dla lekarza (7)
- Ubezpieczenie turystyczne (17)
- Ubezpieczenie indywidualne (4)
- Choroby zawodowe (1)
- Assistance medyczny (9)
- regres ubezpieczeniowy (2)
- Ochrona Zdrowia (58)
- Ekspert INTER (15)
- Stażysta (22)
- Grupowe ubezpieczenie na życie (4)
- Suma gwarancyjna (21)
- Ratownik Medyczny (36)
- Zabezpieczenie dochodu (11)
- Wolontariat (1)
- Zabezpieczenie finansowe lekarza (6)
- Telemedycyna (6)
- Inny Zawód Medyczny (33)
- odpowiedzialność cywilna (32)
- CHUK (1)
- ochrona farmaceutów (2)
- Ochrona HIV/WZW (12)
- OC Podmiotu Leczniczego (46)
- OC Zawodowe (17)
- Dermatoskopia (1)
- OC apteki (2)
- Agresywny pacjent (25)
- Lekarz (103)
- Psychoterapeuta (2)
- Znamiona (1)
- ubezpieczenie położnej (6)
- pomoc psychologiczna (6)
- Pielęgniarka i Położna (51)
- Psycholog (2)
- Profilaktyka zdrowia (17)
- ochrona prawna lekarza (14)
- ubezpieczenie szczepionek (2)
- Ochrona Majątku (24)
- Dokumentacja medyczna (6)
- Wypalenie Zawodowe (1)
- ubezpieczenie pielęgniarki (5)
- ubezpieczenie leków (1)
- Ubezpieczenie dla firm (45)
- Dyżur (5)
- COVID19 (18)
- Ubezpieczenie majątku podmiotu leczniczego (4)
- Ubezpieczenie medyczne (2)
- Fizjoterapeuta (68)
- Postępowanie poekspozycyjne (1)
- Eksperyment Medyczny (1)
- pomoc dietetyka (3)
- roszczenie pacjenta (16)
Poznaj naszą ofertę
Zamów rozmowę-
Nowość w ofercie!
Lekarz
Ubezpieczenia zawodowe dedykowane dla lekarzy, które zabezpieczą przed finansowymi konsekwencjami błędów medycznych. W ofercie: OC, Ochrona Prawna, Ekspozycja na HIV/WZW.
LekarzSprawdź szczegóły -
Lekarz Dentysta
Oferta ubezpieczeń z OC, Ochroną Prawną, Ekspozycją na HIV/WZW wraz z dodatkowymi klauzulami specjalnie dla zawodu dentysty (np. Stomatologiczna medycyna estetyczna).
Lekarz dentystaSprawdź szczegóły -
Pielęgniarka i Położna
Zabezpieczenie wszystkich sfer życia zawodowego dla Pielęgniarek i Położnych – od OC po Ochronę prawną i Ekspozycję na HIV/WZW.
PielęgniarkaSprawdź szczegóły -
Fizjoterapeuta
Oferta dostosowana do realiów i wyzwań pracy Fizjoterapeuty, a także do rodzaju udzielanych świadczeń i formy wykonywania zawodu.
FizjoterapeutaSprawdź szczegóły -
Ratownik Medyczny
Ubezpieczenia przygotowane specjalnie dla Ratowników Medycznych i Ratowników Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Ochrona w życiu zawodowym i prywatnym.
Ratownik MedycznySprawdź szczegóły -
Lekarz Stażysta
Ubezpieczenie dla lekarzy rozpoczynjących pracę w zawodzie Lekarza i są na stażu dopasowaliśmy ofertę - od OC Dobrowolnej po Ochronę Prawą Ekspozycję HIV/WZW.
Lekarz StażystaSprawdź szczegóły -
Diagnosta Laboratoryjny
Ochrona ubezpieczeniowa dopasowana do zawodu Diagnosty: OC – w zależności od formy wykonywania zawodu, Ochrona prawna, ochrona HIV/WZW.
Diagnosta LaboratoryjnySprawdź szczegóły
-
Dom i mieszkanie dla lekarzy i lekarzy dentystów
Ubezpieczenie nieruchomości od wszystkich ryzyk, zawierające m.in.: bezgotówkową organizację remontu, naprawę sprzętu, dedykowanego opiekuna szkody.
Lekarz NieruchomościSprawdź szczegóły -
Dom i mieszkanie dla medyków
Ubezpieczenie domu lub mieszkania dla przedstawicieli zawodów medycznych z możliwością rozszerzenia o klauzulę Agresji Pacjenta.
Dom i mieszkanie dla medykówSprawdź szczegóły -
Dom i mieszkanie
INTER Lokum to kompleksowe ubezpieczenie domu lub mieszkania z możliwością wyboru między ubezpieczeniem od wszystkich ryzyk (All Risk) lub tylko od wybranych.
Dom i mieszkanie
Sprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie podróży INTER Tour 365
Ubezpieczenie podróży na cały rok, na cały świat, dla wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych i studentów.
Ubezpieczenie podróżySprawdź szczegóły
-
Terminowe ubezpieczenia na życie
Wsparcie finansowe i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych.
Terminowe ubezpieczenia na życieSprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie życia i zdrowia
Ubezpieczenie dopasowane do specyfiki wykonywanego zawodu medycznego.
Inter Medyk Life
Ochrona ubezpieczeniowa dla Ciebie i bliskich.
Pakiet Assistance.Sprawdź szczegóły -
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne INTER Vision zapewni Ci dostęp do opieki medycznej na najwyższym poziomie, w komfortowych warunkach i w dogodnym dla Ciebie terminie.
Pakiet VISION w Ofercie IndywidualnejSprawdź szczegóły
-
Podmiot Leczniczy
Ubezpieczenia dedykowane Podmiotom leczniczym. W zakresie: OC, Asysta i Ochrona Prawna, Ekspozycja na HIV/WZW z NNW.
Podmiot LeczniczySprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie Eksperymentu Medycznego
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla podmiotów przeprowadzających lecznicze lub badawcze eksperymenty medyczne.
Eksperyment medycznySprawdź szczegóły -
INTER Partner dla Medycyny
Ubezpieczenie majątkowe INTER Partner dla podmiotu leczniczego, praktyki i aptek. Możliwość wyboru między kompleksowym pakietem a ubezpieczeniem wybranych ryzyk.
INTER Partner dla Medycyny
Sprawdź szczegóły -
INTER Grupa Plus
Grupowe ubezpieczenie na życie INTER Grupa Plus jest dedykowane dla firm o różnej strukturze i wielkości. Szeroki zakres świadczeń połączony z assistance medycznym.
INTER Grupa PlusSprawdź szczegóły
-
Ubezpieczenie Studentów Kierunków Medycznych
Ubezpieczenie dla studentów kierunków medycznych: OC za szkody wyrządzone innym lub w ich mieniu oraz ochrona HIV/WZW z NNW.
StudentSprawdź szczegóły