Chcesz zgłosić szkodę w związku z powodzią lub deszczami nawalnymi? Sprawdź, jak to zrobić.
Do pracy trzeba mieć zdrowie. Jak zadbać o siebie w prosty sposób, prowadząc siedzący tryb życia

Odpowiednio wyprofilowany fotel, przerwy w pracy, zdrowa dieta i ruch – to pakiet rekomendacji, które powinny wdrożyć w życie osoby prowadzące siedzący tryb życia.
W ciągu tygodnia ludzie spędzają średnio 64 godziny siedząc, 28 stojąc, a 11 chodząc – wynika z badań z opublikowanych w 2012 r. przez „International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity”. To oznacza 9 godzin siedzenia każdego dnia, bez względu na pozostałą aktywność.
Z badań MultiSport Index 2019 wynika, że tylko mniej niż 20 proc. Polaków siedzi mniej niż 2 godziny dziennie, 25 proc. – spędza w tej pozycji od 3 do 4 godzin, 19 proc. – od 5 do 6 godzin, 29 proc. – siedzi dłużej niż 7 godzin. Co więcej, aż 18 proc. Polaków nie spaceruje nawet 10 minut w tygodniu.
Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała siedzący tryb życia za czwartą, główną przyczynę śmiertelności na świecie. Każdego roku siedzący tryb życia odpowiada za 6 proc. zgonów – to jest ponad 3 miliony rocznie. Zgodnie z zalecaniami WHO wystarczy 150 minut umiarkowanego albo 75 minut intensywnego wysiłku w ciągu tygodnia, aby zachować ciało w lepszym zdrowiu.
Siedzisz? Rób to dobrze
Skoro mamy siedzący tryb pracy, siedźmy zdrowo. Precyzyjne zalecenia w tym zakresie ma Centralny Instytut Ochrony Pracy. Według wytycznych CIOP dobre siedzisko powinno posiadać wyprofilowaną krawędź (tak, aby nie uciskała ud i nie utrudniała krążenia krwi w kończynach dolnych) oraz możliwość regulacji wysokości (pozwalającą na dopasowanie całego układu siedzisko – stół do wzrostu pracownika). Co ważne nie należy siedzieć zbyt nisko, ani zbyt wysoko – zaznaczają eksperci CIOP. Oparcie powinno mieć możliwość regulacji kąta nachylenia i zapewnić właściwe podparcie odcinka lędźwiowego, a najlepiej całych pleców, a zagłówek również głowy. Odpowiednio pochylone oparcie, pozwala uniknąć siedzenia ze zgiętymi kolanami pod kątem mniejszym niż 90˚
CIOP wylicza także kilka zasad, ważnych podczas siedzenia:
>> ciężar ciała powinien spoczywać na pośladkach, a nie na udach kolana powinny być zgięte pod kątem 90-110˚, lekko poniżej poziomu bioder a stopy spoczywać płasko na podłodze (nie powinny być podkurczone pod siedzenie); jeśli tak się nie dzieje, należy zastosować podnóżek albo obniżyć siedzisko i płaszczyznę pracy;
>> co jakiś czas warto zmieniać położenie nóg poprzez ustawienie ich pod kątem innym niż 90˚, uniesienie do góry, naprzemienne poruszanie stopami, prostowanie, opieranie się na piętach i poruszanie czubkami palców stóp do góry i do dołu;
>> w czasie siedzenia nie należy zakładać nogi na nogę, nie krzyżować nóg ani nie siedzieć „noga na nogę”; siedzenie z nogą lewą założoną na prawą jest najgorszą z możliwych pozycji ze względu na utrudniony odpływ krwi żylnej z lewej kończyny dolnej z powodu struktury naczyń w miednicy.
Niezbędne przerwy w pracy
Oprócz wygodnego miejsca do pracy istotne są także przerwy. Tu przydatne i coraz modniejsze są aplikacje, które przypominają o konieczności ruchu w trakcie pracy. Już w 2015 r. Z badania CAWI wynikało, że prawie co trzeci polski internauta (31 proc.) korzysta z mobilnych aplikacji zdrowotnych i sportowych.
Zbawienny dla zdrowia jest już sam fakt, że wstajemy od biurka, ale także wykonanie kilku prostych ćwiczeń. „W czasie przerwy w pracy można również po prostu chwilę pochodzić, wejść po schodach itp. jeśli istnieje taka możliwość należy korzystać z pomieszczeń firmowych, które są przystosowane do odpoczynku (rest rooms), w których można się na chwilę również położyć, należy ograniczać ogólny czasu pracy spędzony w pozycji siedzącej poprzez wprowadzanie czynności, które wymuszają przyjęcie przez pracownika pozycji stojącej lub nawet chodzenia (np. przeniesienie dokumentów do innego pomieszczenia zamiast przesłania ich pocztą elektroniczną)” – zalecają eksperci CIOP.
Jeśli nie krzesło, to co?
Dużą popularnością cieszą się ostatnio siedziska alternatywne. Wśród ich są klękosiady, piłki, siodła czy siedziska wsparte na sprężynach. Co ciekawe w 2015 r. brytyjscy eksperci wprowadzili nawet zalecenie, by osoby wykonujące prace biurowe stały przez przynajmniej dwie godziny dziennie. Obecnie takie zalecenia obowiązują już w Australii, Stanach Zjednoczonych, a także Skandynawii. W Polsce dopiero pojawiają się tego typu rozwiązania. Inwestują w nie przede wszystkim firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych.
Freelancerzy, którzy sporą część czasu pracują w domu mogą zaprojektować tzw. aktywne biurka. Umożliwiają różne formy aktywności fizycznej, np. z zamontowaną bieżnią, czy rowerem stacjonarnym. Aktywne biurka są w Polsce wciąż rzadkością.
Profilaktycznie dla zdrowia
Tymczasem u podstaw zdrowia jest ruch. Zgodnie z profilaktyką przewlekłej niewydolności żylnej, aby ćwiczenia przyniosły efekt, należy je wykonywać przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut. Odpowiednie ćwiczenia uruchamiają tzw. pompę mięśniową- skurcze mięśni kończyn dolnych pobudzające krążenie żylne. Przykładem takiego ćwiczenia jest marsz w miejscu we wzrastającym tempie z unoszeniem wysoko kolan, a także stanie na przemian na palcach i na piętach z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia.
Warto także mieć pod lupą swój stan zdrowia. – Osoby prowadzące siedzący tryb życia często korzystają z konsultacji ze specjalistami zdrowego żywienia. Mamy takich specjalistów w pakiecie ubezpieczenia zdrowotnego dla pracowników firm – mówi Beata Rosiak z INTER Polska. Dodaje także, że ubezpieczeni otrzymują pewnego rodzaju dowolność.
Najważniejsze to zdać sobie sprawę, że mamy zdrowie we własnych rękach i przełożyć to na działanie.
Źródła:
Benefit Systems, MultiSport Index 2019, „Badanie aktywności Polaków”, 2019r.
https://www.runners-world.pl/zdrowie/Czy-siedzenie-jest-grozne-jak-palenie,5136,2
Centralny Instytut Ochrony Pracy „Zalecenia dotyczące profilaktyki w miejscu pracy”
- AIDS (1)
- Rodzaj umowy (10)
- pomoc psychologa (4)
- cukrzyca (3)
- Izba Lekarska (1)
- zniesławienie (1)
- Naruszenie praw pacjenta (18)
- odszkodowanie (13)
- Ubezpieczenie studenta (17)
- NIL (1)
- hejt (7)
- Praktyki studenckie (10)
- błąd medyczny (23)
- ubezpieczenie mienia (2)
- Komunikacja z pacjentem (3)
- Dentysta (26)
- Dobrowolne Ubezpieczenie OC (13)
- Ochrona Prawna dla Podmiotów Leczniczych (5)
- ubezpieczenie nieruchomości (4)
- Case study (17)
- Lekarz rezydent (8)
- OC Obowiązkowe (12)
- Ubezpieczenie na życie (13)
- Ochrona Prawna (45)
- Poradnik ubezpieczeniowy (17)
- NNW (13)
- ochrona sprzętu medycznego (2)
- Ubezpieczenie nieruchomości dla lekarza (7)
- Ubezpieczenie turystyczne (17)
- Ubezpieczenie indywidualne (4)
- Choroby zawodowe (1)
- Assistance medyczny (9)
- regres ubezpieczeniowy (2)
- Ochrona Zdrowia (58)
- Ekspert INTER (15)
- Stażysta (22)
- Grupowe ubezpieczenie na życie (4)
- Suma gwarancyjna (21)
- Ratownik Medyczny (36)
- Zabezpieczenie dochodu (11)
- Wolontariat (1)
- Zabezpieczenie finansowe lekarza (6)
- Telemedycyna (6)
- Inny Zawód Medyczny (33)
- odpowiedzialność cywilna (32)
- CHUK (1)
- ochrona farmaceutów (2)
- Ochrona HIV/WZW (12)
- OC Podmiotu Leczniczego (46)
- OC Zawodowe (17)
- Dermatoskopia (1)
- OC apteki (2)
- Agresywny pacjent (25)
- Lekarz (103)
- Psychoterapeuta (2)
- Znamiona (1)
- ubezpieczenie położnej (6)
- pomoc psychologiczna (6)
- Pielęgniarka i Położna (51)
- Psycholog (2)
- Profilaktyka zdrowia (17)
- ochrona prawna lekarza (14)
- ubezpieczenie szczepionek (2)
- Ochrona Majątku (24)
- Dokumentacja medyczna (6)
- Wypalenie Zawodowe (1)
- ubezpieczenie pielęgniarki (5)
- ubezpieczenie leków (1)
- Ubezpieczenie dla firm (45)
- Dyżur (5)
- COVID19 (18)
- Ubezpieczenie majątku podmiotu leczniczego (4)
- Ubezpieczenie medyczne (2)
- Fizjoterapeuta (68)
- Postępowanie poekspozycyjne (1)
- Eksperyment Medyczny (1)
- pomoc dietetyka (3)
- roszczenie pacjenta (16)
Poznaj naszą ofertę
Zamów rozmowę-
Nowość w ofercie!
Lekarz
Ubezpieczenia zawodowe dedykowane dla lekarzy, które zabezpieczą przed finansowymi konsekwencjami błędów medycznych. W ofercie: OC, Ochrona Prawna, Ekspozycja na HIV/WZW.
LekarzSprawdź szczegóły -
Lekarz Dentysta
Oferta ubezpieczeń z OC, Ochroną Prawną, Ekspozycją na HIV/WZW wraz z dodatkowymi klauzulami specjalnie dla zawodu dentysty (np. Stomatologiczna medycyna estetyczna).
Lekarz dentystaSprawdź szczegóły -
Pielęgniarka i Położna
Zabezpieczenie wszystkich sfer życia zawodowego dla Pielęgniarek i Położnych – od OC po Ochronę prawną i Ekspozycję na HIV/WZW.
PielęgniarkaSprawdź szczegóły -
Fizjoterapeuta
Oferta dostosowana do realiów i wyzwań pracy Fizjoterapeuty, a także do rodzaju udzielanych świadczeń i formy wykonywania zawodu.
FizjoterapeutaSprawdź szczegóły -
Ratownik Medyczny
Ubezpieczenia przygotowane specjalnie dla Ratowników Medycznych i Ratowników Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Ochrona w życiu zawodowym i prywatnym.
Ratownik MedycznySprawdź szczegóły -
Lekarz Stażysta
Ubezpieczenie dla lekarzy rozpoczynjących pracę w zawodzie Lekarza i są na stażu dopasowaliśmy ofertę - od OC Dobrowolnej po Ochronę Prawą Ekspozycję HIV/WZW.
Lekarz StażystaSprawdź szczegóły -
Diagnosta Laboratoryjny
Ochrona ubezpieczeniowa dopasowana do zawodu Diagnosty: OC – w zależności od formy wykonywania zawodu, Ochrona prawna, ochrona HIV/WZW.
Diagnosta LaboratoryjnySprawdź szczegóły
-
Dom i mieszkanie dla lekarzy i lekarzy dentystów
Ubezpieczenie nieruchomości od wszystkich ryzyk, zawierające m.in.: bezgotówkową organizację remontu, naprawę sprzętu, dedykowanego opiekuna szkody.
Lekarz NieruchomościSprawdź szczegóły -
Dom i mieszkanie dla medyków
Ubezpieczenie domu lub mieszkania dla przedstawicieli zawodów medycznych z możliwością rozszerzenia o klauzulę Agresji Pacjenta.
Dom i mieszkanie dla medykówSprawdź szczegóły -
Dom i mieszkanie
INTER Lokum to kompleksowe ubezpieczenie domu lub mieszkania z możliwością wyboru między ubezpieczeniem od wszystkich ryzyk (All Risk) lub tylko od wybranych.
Dom i mieszkanie
Sprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie podróży INTER Tour 365
Ubezpieczenie podróży na cały rok, na cały świat, dla wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych i studentów.
Ubezpieczenie podróżySprawdź szczegóły
-
Terminowe ubezpieczenia na życie
Wsparcie finansowe i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych.
Terminowe ubezpieczenia na życieSprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie życia i zdrowia
Ubezpieczenie dopasowane do specyfiki wykonywanego zawodu medycznego.
Inter Medyk Life
Ochrona ubezpieczeniowa dla Ciebie i bliskich.
Pakiet Assistance.Sprawdź szczegóły -
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne INTER Vision zapewni Ci dostęp do opieki medycznej na najwyższym poziomie, w komfortowych warunkach i w dogodnym dla Ciebie terminie.
Pakiet VISION w Ofercie IndywidualnejSprawdź szczegóły
-
Podmiot Leczniczy
Ubezpieczenia dedykowane Podmiotom leczniczym. W zakresie: OC, Asysta i Ochrona Prawna, Ekspozycja na HIV/WZW z NNW.
Podmiot LeczniczySprawdź szczegóły -
Ubezpieczenie Eksperymentu Medycznego
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla podmiotów przeprowadzających lecznicze lub badawcze eksperymenty medyczne.
Eksperyment medycznySprawdź szczegóły -
INTER Partner dla Medycyny
Ubezpieczenie majątkowe INTER Partner dla podmiotu leczniczego, praktyki i aptek. Możliwość wyboru między kompleksowym pakietem a ubezpieczeniem wybranych ryzyk.
INTER Partner dla Medycyny
Sprawdź szczegóły -
INTER Grupa Plus
Grupowe ubezpieczenie na życie INTER Grupa Plus jest dedykowane dla firm o różnej strukturze i wielkości. Szeroki zakres świadczeń połączony z assistance medycznym.
INTER Grupa PlusSprawdź szczegóły
-
Ubezpieczenie Studentów Kierunków Medycznych
Ubezpieczenie dla studentów kierunków medycznych: OC za szkody wyrządzone innym lub w ich mieniu oraz ochrona HIV/WZW z NNW.
StudentSprawdź szczegóły